Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kongres ACR: spór o produkty biopodobne

Udostępnij:
Produkty biopodobne stały się światową gwiazdą corocznego kongresu Amerykańskiego Kolegium Reumatologii (ACR). Podążają za postępem nauki. Gwarantują nowoczesne leczenie chorób reumatycznych: a przy tym obniżenie jego kosztów. Kongres ACR trwa w San Diego (USA).
-Pięciodniowy kongres ACR w San Diego trwa od 25 do 30 października. To największa światowa platforma wymiany badań, spostrzeżeń i doświadczeń praktycznych reumatologii. –Największe i najbardziej reprezentatywne spotkanie reumatologów na świecie – mówi Mark Andrejeski, wiceprezydent ACR. Kto jest gwiazdą tegorocznej edycji? Jednym z obszarów zainteresowania jest rozwój produktów biopodobne (biosimilars)

Czym one są? Tym samym co leki generyczne na ogólnym rynku leków. Gdy kończy się ochrona patentowa leków innowacyjnych, można dopuścić do sprzedaży leki generyczne, znacznie tańsze od innowacyjnych. Podobnie w wypadku leków biologicznych: po zakończeniu ochrony zastąpić je mogą leki biopodobne, czyli takie, których producenci mogą wykazać, że nie ma istotnych klinicznie różnic między biopodobnym i zatwierdzonym wcześniej produktem biologicznym pod względem bezpieczeństwa , czystości i potencjału.

O czym rozmawiano na kongresie ACR? -Wśród biosimilars omawiano CT- P13 ( Inflectra), który został już rekomendowane do zatwierdzenia przez Europejską Agencję Leków , w oparciu o jego skuteczności , bezpieczeństwo i podobieństwo do infliksymabu ( Remicade ). Kolejny wykład zaprezentował wyniki randomizowanego badania I fazy porównującym rytuksymab ( Rituxan ) z biopodobnym CT- P10 – pisze Medpagetoday.

-Mamy ograniczone doświadczenia z lekami biopodobnymi. Cały czas otwarte pozostaje pytanie o ich bezpieczeństwo i skuteczność - mówił Eric Matteson z MD Mayo Clinic w Rochester, Minnesota . To inaczej niż w wypadku leków generycznych, gdzie ich skuteczność potwierdzona została ponad wszelką wątpliwość.

Długoterminowe skutki leczenia anty- TNF są kolejnym ważnym tematem spotkania. Przedmiotem debat jest troska o pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów – i ich zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy badają wpływ leczenia RZS na to ryzyko.

Środa to dzień skupienia nad toczeniem rumieniowatym układowym.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.