Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kumulacja nauki

Udostępnij:
Miniony weekend na mapie polskiej nauki to 6 kongresów i konferencji z różnych dziedzin medycyny zorganizowanych przez wydawnictwo Termedia. Podsumowano międzynarodowe kongresy, ale szczególnie skupiono się na odpowiedziach na trudne pytania dotyczące codziennej praktyki.
X Konferencja Post EULAR & ACR
Jak prowadzić terapię reumatoidalnego zapalenia stawów? Jakie są nowe możliwości leczenia choroby Stilla u dorosłych i układowego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów w programie lekowym? Jak postępować w przypadku polimialgii reumatycznej? W trakcie spotkania poza odpowiedziami na te pytania zaprezentowano nowości w dziedzinie reumatologii, które pojawiły się podczas konferencji European Alliance of Associations for Rheumatology (EULAR) i American College of Rheumatology (ACR).

Kierownikiem naukowym konferencji był prof. Włodzimierz Samborski, a odbyła się ona w Poznaniu 9 i 10 grudnia.

Infekcje w Gabinecie Lekarza POZ
Miesiące jesienno-zimowe to okres wzmożonego pojawiania się u lekarzy pierwszego kontaktu pacjentów z różnego rodzaju infekcjami. Jak sobie z nimi radzić - o tym mówili zaproszeni specjaliści, którzy dokonali również przeglądu najważniejszych i najczęściej występujących schorzeń, zwrócili uwagę, jak właściwie je diagnozować i jak wprowadzić skuteczne leczenie, dzięki czemu chory nie będzie miał problemu z powikłaniami i nawracającymi chorobami.

Kierownikiem naukowym był dr hab. med.. Eugeniusz Kuchar a konferencja odbyła się 9 i 10 grudnia w Warszawie.

XV Konferencja Postępy w Gastroenterologii
Na spotkanie zaproszono nie tylko gastroenterologów, lecz także onkologów, kardiologów, patomorfologów, chirurgów, lekarzy POZ oraz wszystkich lekarzy zainteresowanych tematyką schorzeń układu pokarmowego. W programie znalazły się m.in.: nowe perspektywy leczenia wybranych chorób przewodu pokarmowego, żywienie w nieswoistych chorobach zapalnych jelit – wskazówki w remisji i w nawrocie choroby, SIBO – czynnik ryzyka nie tylko w IBS, nowe wytyczne postępowania w WZJG – co zmieniły i uporczywe zaparcie – postępowanie w świetle nowych wytycznych.

Kierownikiem naukowym była prof. Grażyna Rydzewska. 9 i 10 grudnia debatowano w Poznaniu.

XVI Ogólnopolski Kongres Kardiologii w Praktyce Lekarza POZ
Jak optymalnie leczyć pacjentów z przewlekłym zespołem wieńcowym, migotaniem przedsionków czy niewydolnością serca? Jakie praktyki warto wdrożyć w gabinecie lekarza rodzinnego? Odpowiedziano na te ważne pytania, ale zamysłem organizatorów było szczególnie usystematyzowanie i przekazanie najnowszych doniesień z dziedziny kardiologii lekarzom mającym najczęstszy kontakt z pacjentem.

Kierownikiem naukowym był prof. Piotr Hoffman a dyskutowano od 8 do 10 grudnia online.

X Jubileuszowa Konferencja Kontrowersje w Dermatologii
Podczas jubileuszowego spotkania omówiono problemy nurtujące lekarzy w codziennej praktyce klinicznej. Przypomniano, jakie nowości pojawiły się w tegorocznych europejskich rekomendacjach leczenia AZS, a także, że pacjenci powinni mieć dostęp do najnowszych opcji terapeutycznych. Zastanawiano się również, co się znajdzie w nowych polskich zaleceniach leczenia atopowego zapalenia skóry Termin ukazania się polskich zaleceń nie jest jeszcze znany, ale z pewnością będą uwzględniały najnowsze europejskie wytyczne. Zwrócono uwagę na fakt, że nie do przecenienia jest terapia podstawowa – emolienty + edukacja + prewencja. Problem polega na tym, że ponad 50 proc. chorych nie stosuje się do zaleceń lekarskich.

Kierownikiem naukowym był prof. Jacek Szepietowski, obradowano od 8 do 10 grudnia we Wrocławiu.

Nowości w padaczce – II Kongres Sekcji Padaczkowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego
Jak przeprowadzić diagnostykę różnicową w padaczce? Jakie podstawy interakcji lekowych należy wziąć pod uwagę podczas terapii tego schorzenia? Jaka jest klasyfikacja napadów padaczkowych? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedzieli specjaliści. W programie znalazła się diagnostyka i leczenie padaczki z uwzględnieniem nowości w tym obszarze, sesja poświęcona aspektom klinicznym i społecznym padaczki oraz prezentacja przypadków klinicznych.

Kierownikiem naukowym kongresu był prof. Konrad Rejdak, debata odbyła się 10 grudnia online.

Zapraszamy na konferencje i kongresy w 2023 r.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.