Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Leczenie RZS zmniejsza ryzyko powikłań

Źródło: http://bit.ly/2NyT24v
Autor: Alicja Kostecka |Data: 23.01.2020
 
 
Wyniki badania wskazują, że kobiety z reumatoidalnym zapaleniem stawów, które przestrzegają zasad leczenia, mają podobne wyniki w przebiegu ciąży, jak kobiety w populacji ogólnej.
Coraz więcej kobiet z RZS uzyskuje remisje i zakłada rodziny, ale prawie połowa z nich będzie miała epizod choroby podczas ciąży. Dlatego kluczowe jest dostarczenie narzędzia do stratyfikacji ryzyka i opracowanie jednolitych planów postepowania w celu poprawy korzystnego przebiegu ciąży.

Badacze z Włoch opracowali zestaw siedmiu wskaźników jakości opieki zdrowotnej dla kobiet w ciąży z RZS, częściowo w oparciu o wytyczne dotyczące innych chorób reumatycznych. Pogrupowali wskaźniki w trzy ścieżki: diagnostyczne (badania krwi, obrazowanie mięśniowo-szkieletowe, badanie przeciwciał antyfosfolipidowych, badanie przeciwciał przeciwjądrowych lub badanie anty-ENA); terapeutyczne (brak ekspozycji lub wypłukiwania metotreksatu / leflunomidu, brak ekspozycji na leki przeciwreumatyczne modyfikujące choroby biologiczne); oraz obserwacja prenatalna (co najmniej jedna wizyta reumatologiczna).

Przeanalizowali je dla pierwszych ciąż u 443 pacjentek z RZS (w tym 141 otrzymał właściwe leczenie), populacja kontrolna wynosiła 6 097 osoby. Wystąpiło 157 przypadków z niekorzystnymi wynikami ciąży wśród kobiet z RZS i 1 809 w populacji ogólnej oraz odpowiednio 115 i 1 360 przypadków poronienia i zgonu okołoporodowego.
Leczenie wiązało się z 40% niższym ryzykiem ogólnych niekorzystnych wyników ciąży oraz o 60% niższym ryzykiem poronienia i zgonu okołoporodowego. W porównaniu z populacją ogólną, pacjentki z RZS miały podobne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (OR 0,92) i poronienia lub śmierci okołoporodowej (OR 0,77).
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe