Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Metotreksat należy odstawić na tydzień po szczepieniu na grypę

Udostępnij:
Szczepienia to jedno z największych osiągnięć medycyny, które uratowało i uratuje jeszcze miliony ludzi. Niestety, nie wszyscy mogą w pełni korzystać z ich dobrodziejstw. Jedną z takich grup są pacjenci z RZS, u których korzystny efekt może być osłabiony przez stosowane leczenie.
Szczepienia przeciwko chorobom, którym można zapobiegać – w tym grypie – są zdecydowanie zalecane u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których (w wyniku dysfunkcji układu odpornościowego i immunosupresji wywołanej leczeniem) występuje zwiększone ryzyko infekcji.

Jednym z powszechnie stosowanych leków jest metotreksat, który mimo że należy do leków modyfikujących przebieg choroby, to znacznie zmniejsza odpowiedź, szczególnie na szczepienia przeciwko pneumokokom i wspomnianej już grypie.

Południowokoreańscy naukowcy przeprowadzili badanie mające na celu dostarczenie odpowiedzi na pytanie, czy odstawienie metotreksatu na tydzień po szczepieniu przeciw grypie jest równoważne odstawieniu na dwa tygodnie u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wynikami podzielili się na łamach prestiżowego „Arthritis & Rheumatology”.

178 pacjentów z wyrównaną postacią choroby, zaszczepionych 4-walentną szczepionką (H1N1, H3N2, B/Yamagata, and B/Victoria) przydzielono losowo w stosunku 1:1 do odstawienia leku na 1 lub 2 tygodnie po podaniu szczepionki. Warto dodać, że w całej badanej populacji średnia dawka wynosiła około 13 mg (zakres 9–16 mg). Jako miarę odpowiedzi przyjęto co najmniej czterokrotny wzrost miana przeciwciał przeciwko co najmniej 2 z 4 szczepów szczepionkowych po 4 tygodniach od szczepienia. Okazało się, że powyższy odsetek nie różnił się istotnie między grupami i wynosił 68,9 proc. w grupie pierwszej i 75 proc. w drugiej. Krotność wzrostu miana przeciwciał dla każdego z 4 typów wirusa grypy były podobne w obu grupach.

Odpowiednie wyrównanie choroby jest równie ważne co ochrona przed groźną infekcją, dlatego odstawienie metotreksatu tylko na tydzień po szczepieniu wydaje się dobrym rozwiązaniem – przynajmniej w świetle powyższych dowodów.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.