
Nowe wyzwania i odkrycia w reumatologii
Tagi: | Polskie Towarzystwo Reumatologiczne, reumatologia, konferencja, Zbigniew Żuber, Bogdan Batko, Marek Kos, Łukasz Smółka |
– Reumatologia to specjalność interdyscyplinarna, innowacyjna i bliska pacjentowi – powiedział prof. Zbigniew Żuber, prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, podczas konferencji Kontrowersje i Postępy w Reumatologii, która odbywa się w Krakowie.
– W tym roku mamy przyjemność gościć ponad 700 uczestników z całej Polski. 85 znakomitych prelegentów, nie tylko reumatologów, lecz także specjalistów z różnych dziedzin. Tegoroczny program jest bardzo bogaty tematycznie i jednocześnie intensywny – 105 prezentacji naukowych i edukacyjnych, 15 sesji tematycznych, 6 debat i paneli dyskusyjnych, 28 prezentacji przypadków klinicznych – przekazał 22 maja Bogdan Batko, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, profesor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, ordynator Oddziału Reumatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Józefa Dietla w Krakowie, konsultant wojewódzki ds. reumatologii w Małopolsce.
Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, kierownik Oddziału Dzieci Starszych z pododdziałami neurologii i reumatologii Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie prof. Zbigniew Żuber podkreślił, że krakowska konferencja to wyjątkowa okazja, by wspólnie zgłębiać kontrowersje i postępy, które występują w dynamicznie rozwijającej się dziedzinie, jaką jest reumatologia.
Podziękowania Marka Kosa
Prezes Żuber odczytał następnie list od wiceministra zdrowia Marka Kosa, który we względu na wcześniejsze zobowiązania nie mógł uczestniczyć w sesji inauguracyjnej.
„Organizatorom i uczestnikom konferencji życzę, by prowadzona na jej forum wymiana doświadczeń i poglądów przyniosła oczekiwane przez nich rezultaty. Nie sposób nie zgodzić się z wyrażoną przez prezesa i zarząd opinią, że będzie to wydarzenie o wyjątkowym charakterze dla polskiej reumatologii. Nie często bowiem swoimi doświadczeniami na wspólnym forum, jak to będzie miało miejsce w trakcie krakowskich spotkań, mają okazję dzielić się teoretycy i praktycy z tak wielu dziedzin medycyny.
Korzystając z okazji, chciałbym na ręce panów profesorów złożyć podziękowania dla członków Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego za ich aktywność na rzecz podniesienia jakości świadczeń z zakresu szeroko pojętej reumatologii oraz coraz lepsze, nadążające za najlepszymi osiągnięciami nauki przygotowanie kadr medycznych.
Życzę Państwu, aby krakowska konferencja była inspiracją do podejmowania nowych wyzwań w codziennej pracy naukowo-badawczej i działalności leczniczej” – napisał wiceminister Kos.
Marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka podkreślił w trakcie wystąpienia, że leczenie chorób reumatologicznych odbywa się w Małopolsce na bardzo wysokim poziomie.
– Dla samorządu województwa małopolskiego to jest też duże zobowiązanie. Często podkreślamy, że aby szpitale mogły się rozwijać, potrzebują środków finansowych. Zdrowie i bezpieczeństwo – na tym nie należy oszczędzać – powiedział Smółka, zaznaczając, że klinicyści potrzebują także dobrego wyposażenia, sprzętu, ale też odpowiednich warunków pracy.
– W województwie małopolskim staramy się mocno inwestować w nasze szpitale. Mamy bardzo dobrych dyrektorów. W ostatnim czasie zainwestowaliśmy prawie miliard złotych na zdrowie, na kolejne lata przewidujemy podobne środki – przekazał marszałek.
Walne Zgromadzenie Delegatów PTR
W trakcie konferencji prezes PTR prof. Żuber przekazał „Menedżerowi Zdrowia”, jakie decyzje zapadły podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, które odbyło się 22 maja.
– Opracowaliśmy i uchwaliliśmy nowy statut, który przygotowała komisja statutowa pod przewodnictwem prof. Piotra Wilanda – poinformował prof. Żuber.
Jak wyjaśnił, nowy statut jest nowoczesnym rozwiązaniem na nowe czasy. Poprzedni nie przystawał już do zmian prawnych i legislacyjnych, a także do warunków ekonomicznych. – Było wiele rzeczy wymagających uściślenia, poprawek i dostosowania ich do nowej rzeczywistości. Statut został przyjęty jednogłośnie – powiedział prezes PTR.
– Dziękujemy Nadzwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Delegatów PTR za przyjęcie zmian w statucie – dodał prof. Żuber.
Podczas sesji inauguracyjnej władze PTR poinformowały również o nowej odsłonie strony Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz utworzeniu multimedialnej platformy edukacyjno-szkoleniowej.