REUMATOLOGIA
Osteoporoza
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Obniżenie gęstości kości w badaniu Global Burden of Disease 2010

Udostępnij:
Osteoporoza jest chorobą kości polegającą na zaburzeniach w jej budowie czego skutkiem jest wysokie ryzyko wystąpienia złamań. Następstwem przebytych złamań jest przewlekły ból, niepełnosprawność oraz przedwczesny zgon chorego.
Badanie dotyczące Obciążenia Chorobami na Świecie (Global Burden of Disease 2010) miało na celu oszacowanie u jakiego odsetka osób na świecie obniżona jest gęstość kości, obliczenie ryzyka przypisanego populacji (PAF- population attributable fraction) dla wystąpienia złamań oraz liczby potencjalnie utraconych lat życia z powodu zgonu lub niepełnosprawności (DALY's disability adjusted life years) w zależności od gęstości mineralnej kości (Bone Mineral Density- BMD). W badania wykorzystano dane pochodzące z badań populacyjnych, w których dokonywano pomiaru BMD metodą dwuenergetycznej absorpcjometrii promieniowania rentgenowskiego (DXA) w szyjce kości udowej u osób powyżej 50 r. ż. Ponadto analizowano dane pochodzące ze szpitali dotyczące złamań.
Odsetek osób z obniżonym wskaźnikiem BMD wyraźnie zwiększył się z 0,12% w 1990 r. do 0,21% w 2010 r. co można odnosić do wydłużenia czasu przeżycia, gdyż dane skorygowane o wiek wskazują na poprawę BMD w populacji ogólnej. Niska wartość BMD jest przyczyną ponad 1/3 zgonów związanych z upadkami. Liczba zgonów oraz DALY's związanych z niską masą kostną znacznie wzrosła w ostatnim czasie w 1990 roku wynosiła odpowiednio 103 000 i 3 125 000, a w 2010 roku: 188 000 i 5 216 000.
Niska masa mineralna kości to narastający problem zdrowotny na świecie. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że wartość BMD to tylko jeden z czynników wystąpienia złamania. Istnieje szereg innych ważnych składowych mających wpływ na strukturę i wytrzymałość kości. Istnieje potrzeba prowadzenia dalszych badań, które będą bardziej ukierunkowane na osteoporozę i jej następstwa.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.