Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Odległe efekty stosowania takrolimusu lub mykofenolanu mofetylu w indukcji remisji toczniowego zapalenia nerek

Źródło: Opracował: Mikołaj Kamiński
Autor: Anna Soboń |Data: 29.07.2020
 
 
Na łamach Annals of Rheumatic Diseases ukazała się praca badaczy z Hongkongu, którzy ocenili efekty indukcji remisji klinicznej u pacjentów z toczniowym zapaleniem nerek za pomocą mykofenalu mofetylu lub takrolimusu na przestrzeni 10 lat.
U pacjentów z aktywnym toczniowym zapaleniem nerek indukowano remisja za pomocą wysokich dawek prednizolonu oraz i jednego z leków: mykofenolanu mofetylu lub takrolimusu. W szóstym miesiącu osoby które uzyskały odpowiedź kliniczną były leczone azatiopryną. W sumie analizowano wyniki leczenia 150 pacjentów (średni wiek 35 +/- 13 lat). Całkowitą odpowiedź na leczenie uzyskano u 59% pacjentów, którzy otrzymali mykofenolan mofetylu i u 62% którzy byli leczeni takrolimusem.

Na końcu okresu obserwacji u 34% osób leczonych mykofenolanem mofetylu i u 53% wyleczonych takrolimusem stwierdzono białkomocz; podczas gdy zaostrzenie toczniowego zapalenia nerek zaobserwowano odpowiednie u 37% i 30% pacjentów. W obu grupach u 33% pacjentów doszło do obniżenie wartości eGFR o co najmniej 30%, progresji przewlekłej choroby nerek do poziomu IV lub V lub śmierci. Brak odpowiedzi na leczenie w szóstym miesiącu był głównym czynnikiem ryzyka złej prognozy dotyczącej funkcji nerek.

Mykofenolan mofetylu oraz takrolimus cechują się podobnymi efektami odległymi na funkcje nerek u pacjentów u których użyto tych środków do indukcji remisji w toczniowego zapalenia nerek.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe