Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pilotaż skierowany do pacjentów, którzy chorują krótko

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Izabela Próchnicka/PAP
Niebawem będą ogłoszone konsultacje ws. pilotażu programu kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów – poinformowała PAP konsultant krajowa ds. reumatologii prof. Brygida Kwiatkowska.
Główny cel tego pilotażu to szybka diagnostyka i leczenie chorych z chorobami stawów na wczesnym etapie, a także usprawnienie systemu opieki.

Będzie to program dla osób, które mają wczesne objawy chorób, np. obrzęk jednego stawu. Chodzi o choroby takie, jak np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

– Jesteśmy już prawie na finiszu. Intensywnie pracujemy z resortem zdrowia tak, żeby jak najszybciej ogłosić konsultacje zewnętrzne i uruchomić ten program – powiedziała PAP prof. Kwiatkowska, która uczestniczyła w konferencji naukowej Płuca, Serce, Stawy.

Według początkowych założeń w pilotażu miało wziąć udział 8 ośrodków w Polsce, ale już wiadomo, że będzie ich 15. – To będzie populacyjnie dość dobre. Wydaje mi się, że zrewolucjonizuje opiekę nad pacjentami – oceniła prof. Kwiatkowska.

Rewolucja ma polegać m.in. na tym, że obserwacja i diagnostyka będą przesunięte na poziom ambulatoryjny.

– Dotyczy to głównie pacjentów, którzy mogą być leczeni ambulatoryjnie. W tej chwili wycena w poradni jest na tyle niska, że praktycznie, żeby dobrze zdiagnozować pacjenta, hospitalizujemy go. Natomiast choroby takie jak RZS nie są tak skomplikowanymi chorobami, żeby nie można było ich diagnozować – przy prawidłowej wycenie – w warunkach ambulatoryjnych – wytłumaczyła ekspertka.

Dodała, że w ośrodkach pilotażowych będą koordynatorzy, pacjenci dostaną kompleksową pomoc, konsultacje ze specjalistami, a takich konsultacji dotąd nie było. – Z reguły pacjent dostawał skierowanie i czekał, bo terminy były odległe, często sam szukał możliwości itd. Teraz będzie koordynator, który wyznaczy taką konsultację. Również będzie skoordynowana wczesna rehabilitacja – wyjaśniła prof. Kwiatkowska.

– Zatem to jest rewolucyjne. Mało tego, będzie strategia dobrego nadzoru nad pacjentem. Będą wyznaczone wizyty w zależności od potrzeb, albo co miesiąc, albo co trzy miesiące, czyli pacjent również nie będzie czekał na kolejną wizytę u reumatologa, bo często jest tak, że kolejna wizyta z powodu braku miejsc odbywa się zbyt późno – zaznaczyła.

W ramach pilotażu powstanie baza danych pacjentów z informacjami w standaryzowanej formie elektronicznej dokumentacji medycznej.

– Zaangażowane są te ośrodki, które na pewno będą chciały to robić i spełniają kryteria, bo w kryteriach również jest konieczność dysponowania programami lekowymi, czyli gdy pacjent w pierwszym roku terapii wymaga jej w ramach programów lekowych, to ją uzyska – powiedziała konsultant krajowa.

Kwiatkowska objaśniła, że wczesna diagnostyka i leczenie zapaleń stawów jest kluczowe, bo – jak podkreśliła – nawet najnowocześniejsze leki nie wycofają zmian, które już zaistniały.

– Jeżeli wcześnie leczymy, to wiadomo, że leczenie jest skuteczne i jest szansa na to, że duża grupa pacjentów osiągnie remisję i całkowite wyhamowanie zmian radiograficznych – stwierdziła.

Dodała, że wczesne działanie to korzyści dla pacjenta i systemu, bo wczesne leczenie to także szansa na to, że przewlekły stan zapalny nie wywoła lub opóźni ryzyko chorób współistniejących, np. nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy czy depresji. – W związku z powyższym już wiadomo w tej chwili, że jeżeli wcześnie opanowujemy zapalenie, to choroby te występują dużo później albo wcale – podkreśliła.

Pilotaż będzie skierowany do pacjentów, którzy chorują krótko. – Im chcemy jak najbardziej pomóc, by skrócić opóźnienia diagnostyczne. W przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa czy łuszczycowego zapalenia stawów opóźnienia są pięcioletnie albo kilkunastoletnie. Naprawdę zbyt późno ci chorzy trafiają – jeżeli będą trafiać szybko, to mamy szanse naprawdę na spektakularną pomoc – zaznaczyła prof. Brygida Kwiatkowska.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.