Specjalizacje, Kategorie, Działy

Reumatologia wymaga wielu zmian i poprawek

Udostępnij:
Reumatolodzy gościli w resorcie zdrowia uczestnicząc w pierwszym dniu 34. Konferencji Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych. Spotkanie skierowane jest głównie do osób zarządzających oddziałami i poradniami reumatologicznymi w całym kraju. To okazja do wymiany poglądów dotyczących najważniejszych problemów reumatologii.
Organizatorem jest Instytut Reumatologii wspólnie z konsultantem krajowym oraz warszawskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Dyrektor Instytutu Reumatologii w Warszawie, dr Piotr Bednarski otwierając tegoroczną edycję konferencji powiedział, iż to kolejne ważne wydarzenie dla wszystkich jego uczestników z wielu względów.
– Wiemy, że reumatologia wymaga wielu zmian i poprawek, które usprawnią leczenie, zwiększą dostępność pacjentów do niego, skrócą kolejki.

Odniósł się także do ustawy o zdrowiu publicznym w kontekście reumatologii – zagadnienie to było jednym z tematów konferencji. – Jeżeli ustawa wejdzie w życie, to także usprawni diagnostykę i leczenie w reumatologii. Nasz pacjent będzie bardzo mocno ufiksowany w systemie. Stąd też z ustawą o zdrowiu publicznym wiąże wielkie nadzieje. Mam też marzenie, żeby nasi chorzy w tej ustawie byli równie ważni, jak pozostałe jednostki chorobowe – mówił.

Prof. Witold Tłustochowicz, krajowy konsultant do spraw reumatologii poruszył aktualne problemy w tej dziedzinie medycyny w optyce konsultanta, w rok po poprzedniej konferencji. Mówił m.in. o szkoleniu lekarzy. Informował, że w tym roku do egzaminu testowego przystąpiło 36 osób, zdało go 34.

– To podobno najwyższa zdawalność we wszystkich specjalnościach – akcentował.

Do ustnego egzaminu przystąpiły 34 osoby, wszystkie zdały. Tym samym przybyło 34 nowych reumatologów. Prawdopodobnie do końca roku specjalizację ukończy 98 lekarzy. W starym trybie szkolenia pozostaje 90 osób. Prof. Tłustochowicz poruszył także sprawę szkoleń idących tzw. nowym trybem. Jego zdaniem problemem jest to, że obecnie brak jest podstaw prawnych, aby otrzymać rezydenturę na reumatologii po pediatrii. „Trzeba to uregulować prawnie” – akcentował.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.