Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Rezonans magnetyczny a zmiany sugerujące rozpoznanie zapalnej spondyloartroaptii

Udostępnij:
W doniesieniu opisano czynniki związane z występowaniem w rezonansie magnetycznym zmian sugerujących rozpoznanie zapalnej spondyloartroaptii u osób populacji ogólnej w wieku poniżej 45 lat.
Spondyloartropatia zapalna to przewlekła choroba reumatyczna o postępującym charakterze objawiająca się bólem kręgosłupa i innymi dolegliwościami ze strony układu mięśniowo-szkieletowego oraz określonymi chorobami współistniejącymi. Występowanie choroby powiązane jest z genetyczną predyspozycją i występowaniem antygenu HLA B27. Obecność tego antygenu zwiększa ryzyko zachorowania około 10-20 razy. Z uwagi na ograniczenia metod diagnostycznych oraz potrzebę wczesnego ustalania rozpoznania spondyloartropatię zapalną (SpA) podzielono na radiograficzną (klasyczną) i nieradiograficzną. Podstawą rozpoznania nieradiograficznej SpA jest obraz rezonansu magnetycznego szkieletu osiowego, a charakterystyczne zmiany obrazowe w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych (SKB) oraz kręgosłupa zostały dokładnie zdefiniowane. W ostatnich badaniach stwierdzono jednak, iż nie tylko u chorych z rozpoznaniem SpA mogą występować takie zmiany w obrazowaniu MR. Dlatego diagnostyka różnicowa w SpA to poważne wyzwanie.

Grupa naukowców na podstawie danych z badania populacyjnego północno-wschodniego regionu Niemiec dokonała analizy statystycznej w celu identyfikacji czynników, które mogą być związane z występowaniem zmian w MR kręgosłupa i SKB sugerujących rozpoznanie SpA u osób z populacji ogólnej. Dwóch niezależnych zaślepionych ekspertów oceniło obrazy MR kręgosłupa i SKB (oceniając obecność jak i obszar zmian świadczących o obrzęku szpiku) u 793 ochotników populacji ogólnej w wieku poniżej 45 lat (dolegliwości reumatyczne nie stanowiły ani kryterium wykluczenia ani włączenia do badania, u 9 osób zidentyfikowano powiązanie z rozpoznaniem SpA). Wykazano zależność zakresu zmian obrzęku szpiku kostnego w SKB z następującymi czynnikami: obecność antygenu HLA B27, poród w okresie 12 miesięcy przed badaniem, BMI (25-30 vs <25), ból krzyża w okresie 3 miesięcy poprzedzających badanie. Wiek i obciążenie fizyczną pracą było skorelowane z rozległością zmian obrzęku szpiku w stawach kręgosłupa.
Ponadto wykazano silną zależność obecności zmian obrzękowych szpiku w SKB u kobiet z przebytym porodem w okresie 12 miesięcy.

W przeprowadzonym badaniu wyłoniono czynniki predykcyjne występowania zmian w MR SKB oraz kręgosłupa przemawiających za rozpoznaniem SpA u osób populacji ogólnej w wieku <45 roku życia. Warto zwrócić uwagę na wpływ mechanicznego obciążenia na powstawanie zmian (praca fizyczna, BMI). Stwierdzenie antygenu HLAB27 nie miało wpływu na obecność zmian w MR kręgosłupa i SI, natomiast związane było z ich rozległością. Dane te mogą być pomocne w interpretacji badania MR w diagnostyce SpA.

Opracowanie: Ewa Morgiel
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.