Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Rezonans magnetyczny a zmiany sugerujące rozpoznanie zapalnej spondyloartroaptii

Źródło: Baraliakos X, Richter A, Feldmann D, Ott A, Buelow R, Schmidt CO, Braun J. Which factors are associated with bone marrow oedema suspicious of axial spondyloarthritis as detected by MRI in the sacroiliac joints and the spine in the general population? Ann Rheum Dis. Apr 2021, 80 (4) 469-474; DOI: 10.1136/annrheumdis-2020-218669
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 14.04.2021
 
 
W doniesieniu opisano czynniki związane z występowaniem w rezonansie magnetycznym zmian sugerujących rozpoznanie zapalnej spondyloartroaptii u osób populacji ogólnej w wieku poniżej 45 lat.
Spondyloartropatia zapalna to przewlekła choroba reumatyczna o postępującym charakterze objawiająca się bólem kręgosłupa i innymi dolegliwościami ze strony układu mięśniowo-szkieletowego oraz określonymi chorobami współistniejącymi. Występowanie choroby powiązane jest z genetyczną predyspozycją i występowaniem antygenu HLA B27. Obecność tego antygenu zwiększa ryzyko zachorowania około 10-20 razy. Z uwagi na ograniczenia metod diagnostycznych oraz potrzebę wczesnego ustalania rozpoznania spondyloartropatię zapalną (SpA) podzielono na radiograficzną (klasyczną) i nieradiograficzną. Podstawą rozpoznania nieradiograficznej SpA jest obraz rezonansu magnetycznego szkieletu osiowego, a charakterystyczne zmiany obrazowe w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych (SKB) oraz kręgosłupa zostały dokładnie zdefiniowane. W ostatnich badaniach stwierdzono jednak, iż nie tylko u chorych z rozpoznaniem SpA mogą występować takie zmiany w obrazowaniu MR. Dlatego diagnostyka różnicowa w SpA to poważne wyzwanie.

Grupa naukowców na podstawie danych z badania populacyjnego północno-wschodniego regionu Niemiec dokonała analizy statystycznej w celu identyfikacji czynników, które mogą być związane z występowaniem zmian w MR kręgosłupa i SKB sugerujących rozpoznanie SpA u osób z populacji ogólnej. Dwóch niezależnych zaślepionych ekspertów oceniło obrazy MR kręgosłupa i SKB (oceniając obecność jak i obszar zmian świadczących o obrzęku szpiku) u 793 ochotników populacji ogólnej w wieku poniżej 45 lat (dolegliwości reumatyczne nie stanowiły ani kryterium wykluczenia ani włączenia do badania, u 9 osób zidentyfikowano powiązanie z rozpoznaniem SpA). Wykazano zależność zakresu zmian obrzęku szpiku kostnego w SKB z następującymi czynnikami: obecność antygenu HLA B27, poród w okresie 12 miesięcy przed badaniem, BMI (25-30 vs <25), ból krzyża w okresie 3 miesięcy poprzedzających badanie. Wiek i obciążenie fizyczną pracą było skorelowane z rozległością zmian obrzęku szpiku w stawach kręgosłupa.
Ponadto wykazano silną zależność obecności zmian obrzękowych szpiku w SKB u kobiet z przebytym porodem w okresie 12 miesięcy.

W przeprowadzonym badaniu wyłoniono czynniki predykcyjne występowania zmian w MR SKB oraz kręgosłupa przemawiających za rozpoznaniem SpA u osób populacji ogólnej w wieku <45 roku życia. Warto zwrócić uwagę na wpływ mechanicznego obciążenia na powstawanie zmian (praca fizyczna, BMI). Stwierdzenie antygenu HLAB27 nie miało wpływu na obecność zmian w MR kręgosłupa i SI, natomiast związane było z ich rozległością. Dane te mogą być pomocne w interpretacji badania MR w diagnostyce SpA.

Opracowanie: Ewa Morgiel
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe