REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rytuksymab skuteczniejszy niż cyklofosfamid w leczeniu zapalenia naczyń z obecnością przeciwciał PR3-ANCA

Udostępnij:
RAVE to akronim randomizowanego badania klinicznego przeprowadzonego u chorych z rozpoznaniem zapalenia naczyń związanego z przeciwciałami przeciwko cytplaźmie neutrofilów ANCA (antineutrophil cytoplasmic antibodies associated vasculitis- AAV). Głównym celem badania było ocena skuteczności leczenia rytuksymabem w porównaniu z leczeniem cyklofosfamidem (leczenie inicjujące) w połączeniu z azatiopryną (leczenie podtrzymujące).
W badaniu wzięło udział 197 chorych z rozpoznaniem AAV, wśród których u 46 chorych stwierdzono obecność przeciwciał PR3-ANCA u 58 były obecne przeciwciała MPO-ANCA. Rytuksymab (RTX) stosowano przez 4 tygodnie we wlewach dożylnych co tydzień w dawce 375mg/kg), natomiast cyclofosfamid (CYC) 2mg/kg przez 3-6 miesięcy jako leczenie inicjujące w połączeniu z azatiopryną (AZA) w dawce 2mg/kg max.150mg/dobę (grupa CYC+AZA ). W badaniu RAVE wykazano przewagę leczenia rytuksymabem tylko w grupie pacjentów, u których wystąpił kolejny rzut choroby.
Korzystając z dostępnych danych przeprowadzono kolejne analizy statystyczne skuteczności zastosowanych terapii. Grupę osób leczonych podzielono na grupy z uwzględnieniem rozpoznania ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (granulomatosis with polyangitis- GPA) oraz mikroskopowe zapalenie naczyń (microscopic polyangitis- MPA), a także z uwzględnieniem stwierdzanych przeciwciał: grupa chorych z obecnością przeciwciał PR3-ANCA i chorych z MPO-ANCA.
Okazało się, iż chorzy z PR3-AAV dwukrotnie częściej osiągali remisję po zastosowaniu RTX niż chorzy po leczeniu CYC+AZA. Ponadto u leczonych RTX, którzy w chwili włączenia mieli nawracający przebieg choroby ryzyko kolejnego rzutu choroby było niższe nie tylko w 6, ale i w 12, i w 18 miesiącu obserwacji, mimo iż nie mieli oni leczenia podtrzymującego w odróżnieniu od chorych z grupy CYC+AZA.
Przeprowadzone badanie wskazuje na większą skuteczność rytuksymabu w stosunku do cyklofosfamidu w zapaleniu naczyń z obecnością przeciwciał PR3-ANCA. Autorzy badania sugerują, iż wyniki badań immunologicznych na obecność przeciwciał ANCA powinny mieć wpływ na dobór terapii u chorego w chwili postawienia rozpoznania (pierwszego rzutu choroby).
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.