REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ryzyko poważnych powikłań po zabiegach alloplastyki u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów

Udostępnij:
Analiza danych z duńskiego rejestru wskazuje, że chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) mają większe, w porównaniu do osób z chorobą zwyrodnieniową stawów (ChZS), ryzyko powikłań infekcyjnych po zabiegach alloplastyki stawu kolanowego i biodrowego (HR 1,29). Wśród chorych na RZS leczonych lekami biologicznymi, ryzyko było większe w porównaniu do osób otrzymujących syntetyczne leki modyfikujące (HR 1,35).
Zaobserwowano ponadto większe ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u chorych na RZS otrzymujących leki biologiczne (HR 4,82). Nie odnotowano zwiększonego ryzyka wystąpienia pooperacyjnych powikłań naczyniowych (zawał mięśnia serca, udar mózgu) u chorych na RZS poddawanych alloplastyce dużych stawów, w porównaniu do osób z ChZS.

Wnioski oparto na analizie danych rejestrowych pochodzących z lat 2000 – 2014. Analizowano ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych do 90 dni od interwencji chirurgicznej – w tym powikłań infekcyjnych (niezwiązanych bezpośrednio z miejscem operowanym), żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, zawału mięśnia serca oraz udaru mózgu. W sumie badaniem objęto 2899 chorych na RZS (spośród nich 411 otrzymywało leczenie biologiczne) i 112571 chorych na ChZS – poddanych zabiegowi alloplastyki stawu kolanowego lub biodrowego. Niemal u wszystkich chorych (99%) stosowano profilaktykę zakrzepowo-zatorową przez analogiczny okres. Chorzy na RZS byli częściej obciążeni przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, chorobami sercowo-naczyniowymi oraz częściej byli hospitalizowani z powodu infekcji. Mimo to, mieli oni mniejsze ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w porównaniu do chorych na ChZS, co wynikało głównie z niskiego ryzyka związanego z alloplastyką stawu kolanowego (HR 0,60) i wyraźniej widoczne było u mężczyzn (HR 0,48). Fakt ten, choć trudny do interpretacji, autorzy badania tłumaczą możliwym wpływem otyłości (większa w populacji z ChZS) oraz częstszego stosowania NLPZ wśród chorych na ChZS niż RZS. Zwiększone ryzyko powikłań infekcyjnych w populacji chorych na RZS (HR 1,29) związane było ze wzrostem częstości zapalenia płuc, posocznicy oraz róży. Analizując ryzyko powikłań w populacji chorych na RZS – u osób leczonych lekami biologicznymi obserwowano większe ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (HR 4,82) oraz powikłań infekcyjnych (HR 1,35).
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.