Specjalizacje, Kategorie, Działy

Stan zapalny i autoimmunizacja w miażdżycy

Udostępnij:
Miażdżyca tętnic, mająca podłoże w procesach zapalnych i autoimmunologicznych, nie jest tylko patologią układu sercowo-naczyniowego. Występowanie takich chorób, jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy czy łuszczyca, stanowi wskazanie do wczesnej i regularnej kontroli profilu lipidowego i powinno być uwzględnione w stratyfikacji ryzyka sercowo-naczyniowego.
Pojęcie miażdżycowej choroby układu sercowo-naczyniowego (atherosclerotic cardiovascular disease – ASCVD) obejmuje chorobę wieńcową, chorobę naczyń mózgowych oraz chorobę tętnic obwodowych pochodzenia miażdżycowego. Stanowi ona główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności na całym świecie.

Początki procesu miażdżycowego można zaobserwować już w okresie płodowym. Progresję zmian miażdżycowych prowadzących do rozwoju ASCVD przyspiesza wiele czynników, takich jak hiperlipidemia, hiperhomocysteinemia, nadciśnienie tętnicze, hiperurykemia, palenie tytoniu, zespół metaboliczny, hipertriglicerydemia i cukrzyca.

Miażdżyca tętnic, mająca podłoże w procesach zapalnych i autoimmunologicznych, to nie tylko patologia układu sercowo-naczyniowego. Również wiele chorób autoimmunologicznych i reumatycznych jest obecnie postrzeganych jako czynniki ryzyka przyspieszonej miażdżycy.

Ogólnoustrojowe choroby autoimmunologiczne i miażdżyca mają wspólne szlaki patogenne. Co więcej, autoprzeciwciała (niezbędny element chorób autoimmunologicznych) mogą spowodować uszkodzenie ściany tętnicy, a następnie rozwój i pęknięcie blaszki miażdżycowej. W chorobach reumatycznych miażdżyca może być przyspieszona zarówno przez zapalenie ogólnoustrojowe, jak i miejscowe zapalenie naczyń. Występowanie autoimmunologicznych chorób zapalnych (takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy czy łuszczyca) jest wskazaniem do wczesnej i regularnej kontroli profilu lipidowego i powinno być uwzględnione w stratyfikacji ryzyka sercowo-naczyniowego.

Pacjenci z chorobami reumatycznymi mają zwiększone ryzyko ASCVD, co jest wynikiem nasilonego stanu zapalnego i procesów autoimmunologicznych. Leczenie tych stanów zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe w tej grupie pacjentów. W praktyce reumatologicznej należy uwzględnić kontrolę układu sercowo-naczyniowego, a także wpływ leczenia choroby reumatycznej na ryzyko ASCVD. Warto zwrócić uwagę na nowe dane na temat niektórych leków wpływających zarówno na choroby układu krążenia, jak i choroby reumatyczne (np. statyny).

Pełna treść artykułu: Stanisław Surma, Krzysztof J. Filipiak. Inflammation and autoimmunity in atherosclerosis. Reumatologia 2022; 60 (1): 1-3.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.