Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Stosowanie glikokortykosteroidów po terapii pomostowej w RZS

Udostępnij:
Stosowanie metotreksatu w połączeniu z terapią pomostową glikokortykosteroidami (GKS) to podstawowa opcja terapeutyczna we wczesnym reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Czy pacjenci przedłużają stosowanie GKS? Jak częste jest to zjawisko?
Stosowanie GKS w pierwszej fazie leczenia RZS przynosi udowodnione korzyści terapeutyczne. GKS hamują strukturalną progresję choroby, istotnie wpływają na szybką redukcję objawów (ból, obrzęki stawów) i poprawę sprawności chorego. Wątpliwości co do stosowania GKS są związane z występowaniem działań niepożądanych, zwłaszcza zwiększeniem ryzyka infekcji, chorób sercowo-naczyniowych czy wzrostem śmiertelności.

Z uwagi na potencjalne uboczne efekty terapii według zaleceń ekspertów stosowanie GKS najlepiej ograniczyć do maksymalnie 3 miesięcy. Istnieją wątpliwości, czy w praktyce chorzy z RZS rzeczywiście zaprzestają stosowania GKS i czy po okresie przerwy ponownie nie sięgają po leki z tej grupy.

Badania obserwacyjne u chorych z wczesnym RZS z ostatnich lat przyniosły bardzo niewiele danych dotyczących stosowania GKS (z raportowaniem dawki, czasu terapii) oraz wykonalności zaleceń w zakresie redukcji dawki i skutecznego odstawienia GKS.

W wyniku systematycznego przeglądu literatury znaleziono tylko cztery badania kliniczne dotyczące leczenia RZS z terapią pomostową GKS, w których notowano dane dotyczące redukcji dawek, zaprzestania stosowania GKS po 6 miesiącach i po 12 miesiącach. Na podstawie wykonanej metaanalizy ustalono, że u większości chorych udało się zaprzestać stosowania GKS, ale u 22 proc. leczenie to było kontynuowane po roku, natomiast u 10 proc. po 2 latach od wdrożenia terapii początkowej obejmującej lek modyfikujący oraz GKS.

Mimo postępu w leczeniu RZS, rejestracji nowych leków, które pozwalają na szybką redukcję objawów, a także poprawy dostępności nowoczesnych terapii (głównie związanej z obniżeniem ceny) stosowanie metotreksatu w połączeniu z terapią pomostową GKS nadal stanowi podstawową opcję terapeutyczną we wczesnym RZS.

Taka strategia ma uzasadnienie ekonomiczne, ale przede wszystkim oparta jest na dobrze udokumentowanej skuteczności i bezpieczeństwie. Bilans korzyści i potencjalnego ryzyka wynikającego ze stosowania GKS w leczeniu RZS wymaga sprecyzowania. Odpowiedź na terapię pomostową GKS jest uzależniona od wielu czynników, w tym: czasu trwania leczenia, dawki kumulacyjnej, schorzeń współistniejących, aktywności choroby podstawowej. Dobrze znane jest ryzyko związane z długoletnim stosowaniem GKS, ale niewiele danych dotyczy chorych z RZS leczonych na przykład rok lub 2 lata.

W piśmiennictwie sugerowano, że wielu pacjentów z RZS stosuje GKS długoterminowo. Przyczyna kontynuacji lub powrotu do terapii GKS w badaniach nie była odnotowywana. Oczekujemy nowych danych z badań klinicznych i obserwacyjnych, w których temat terapii pomostowej GKS będzie traktowany w sposób szczegółowy i precyzyjny.

Opracowanie dr n. med. Ewa Morgiel
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.