Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Substancja chemiczna w pastach do zębów przyczynia się do osteoporozy

Źródło: Medscape
Autor: Alicja Kostecka |Data: 12.08.2019
 
 
Tagi: triclosan
Nowe badania wskazują, że kobiety z wysokim poziomem środka przeciwbakteryjnego - triclosanu w moczu mają gorsze kości niż inne kobiety.
Triclosan, który został niedawno zakazany w środkach odkażających do rąk, jest stosowany w wielu produktach konsumpcyjnych i produktach do higieny osobistej, w tym mydłach, środkach odkażających, pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej.

W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że triclosan zakłóca aktywność hormonów, a w badaniach laboratoryjnych wykazano, że powodował śródmiąższową akumulację kolagenu i wzrost kości beleczkowej.

Badacze przeanalizowali dane dotyczące ponad 1800 dorosłych kobiet, które wzięły udział w amerykańskim krajowym badaniu zdrowia i żywienia w latach 2005–2010 (NHANES). U kobiet z najwyższym poziomie triclosanu w moczu, BMD była niższa w kości udowej i odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a częstość występowania osteoporozy była ponad dwukrotnie wyższa.

Naukowcy ostrzegają, że było to badanie jedynie obserwacyjne. Triclosan wykryto w 75% populacji USA. Ludzie są narażeni na triclosan w produktach konsumpcyjnych, spożywczych i w wodzie. Poziomy wahały się od 7,9 nmol / L do 13,1 μmol / L.

We wrześniu 2016 r. FDA wprowadziła zakaz stosowania triclosanu w środkach odkażających dla konsumentów, a w grudniu 2017 r. zakazała stosowania środków antyseptycznych w służbie zdrowia. W kwietniu 2019 r., FDA wydała ostateczną zasadę zakazującą stosowania triclosanu w środkach odkażających do rąk konsumentów. Jednak, jak zauważono w aktualizacji zakazy wydanej przez FDA z 16 maja 2019 r. - triclosan dla konsumentów można dziś znaleźć w wielu miejscach. Jest on dodawany do wielu produktów konsumenckich - w tym odzieży, naczyń kuchennych, mebli i zabawek.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe