Specjalizacje, Kategorie, Działy

USG nerwu wzrokowego u pacjentów z toczniem

Udostępnij:

Neuropatia nerwu wzrokowego w przebiegu SLE to rzadkie, ale poważne powikłanie, które może prowadzić do utraty wzroku. Pacjenci zwykle zgłaszają się z bólem oka, który nasila się podczas ruchu gałki ocznej i pogorszeniem ostrości wzroku aż do braku percepcji światła. Do objawów zaliczają się również centralne lub obwodowe ubytki pola widzenia, zaburzenia percepcji kolorów i wizualizacj migającego światła.

Zaproponowano różne protokoły diagnostyczne do oceny neuropatii nerwu wzrokowego, w tym głównie ocenę okulistyczną i badanie wzrokowych potencjałów wywołanych (WPW). W niektórych przypadkach pomocne mogą być optyczna koherentna tomografia komputerowa dna oka (OCT) i rezonans magnetyczny mózgu z kontrastem lub bez.

W pracy opublikowanej na łamach „BMJ Lupus Science & Medicine” sprawdzano potencjalną rolę ultrasonografii w ocenie uszkodzenia nerwu wzrokowego u pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym (SLE) w porównaniu ze zdrowymi osobami i innymi konwencjonalnymi strategiami diagnostyki neuropatii wzrokowej.

Przeprowadzono obserwacyjne badanie przekrojowe porównujące pacjentów z SLE i zdrową grupę. Przy użyciu USG zmierzono średnicę nerwu wzrokowego (OND) i średnicę osłonki nerwu wzrokowego (ONSD) a następnie obliczono stosunek OND/ONSD i różnicę między stronami. Okulista zbadał wszystkich pacjentów z toczniem, ponadto wykonano badanie potencjałów wzrokowych (WPW).

W badaniu tym uwzględniono 140 osób, 65 pacjentów z toczniem i 75 osób z grupy kontrolnej. U pacjentów z toczniem stwierdzono istotne powiększenie OND i ONSD w porównaniu z grupą kontrolną; ocena ultrasonograficzna miała wysoką swoistość w porównaniu z oceną okulistyczną, a badanie wzrokowych potencjałów wywołanych osiągnęło swoistość odpowiednio na poziomie 89,6% i 88,1%, ale z bardzo niską czułością.

Badanie nerwu wzrokowego metodą ultrasonograficzną może znacząco przyczynić się do diagnostyki neuropatii wzrokowej u pacjentów z SLE i powinno być traktowane jako narzędzie uzupełniające inne konwencjonalne metody, potencjalnie poprawiając wczesne wykrywanie i leczenie neuropatii wzrokowej w SLE.

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.