Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Wpływ przeciwciał antycytrulinowych na tkankę kostną

Udostępnij:
Przeciwciała antycytrulinowe (anty-CCP) stanowią czynnik niekorzystny rokowniczo w reumatoidalnym zapaleniu stawów (rzs). Uważa się, że jednym z obszarów działania przeciwciał anty-CCP jest tkanka kostna.
Przeciwciała miałyby aktywować osteoklasty i prowadzić do utraty masy kostnej, w mechanizmie niezależnym od procesu zapalnego. Z drugiej strony przewlekły proces zapalny również związany jest ze zmniejszeniem gęstości mineralnej kości (BMD). Stąd subpopulacja seropozytywnych chorych na rzs (anty-CCP dodatnich) stanowić może grupę o niekorzystnym rokowaniu również pod względem utraty gęstości mineralnej kości.
Analiza dwóch kohort (szwedzkiej i holenderskiej) licząca w sumie ponad 600 pacjentów, z rozpoznaniem wczesnego rzs wykazała, że chorzy anty-CCP dodatni mieli wyjściowo niższe średnie wartości BMD i Z-score (ocena w zakresie lewego biodra), w porównaniu do chorych anty-CCP ujemnych.

W kohorcie holenderskiej wartości BMD i Z-score wynosiły odpowiednio 0,92g/cm² vs 0,95g/cm² (p=0,01); 0,18 vs 0,48 (p<0,01). W okresie pięcioletniego monitoringu nie stwierdzono zależności pomiędzy obecnością przeciwciał anty-CCP, a bardziej znaczącą utratą BMD lub zmniejszeniem Z-score. W trakcie obserwacji chorzy stosowali leki modyfikujące przebieg choroby według obowiązujących standardów, a w przypadku kohorty holenderskiej stosowano metodę leczenia ukierunkowanego na cel (DAS<1,6). Podobnie w kohorcie szwedzkiej nie stwierdzono, aby osoby anty-CCP dodatnie miały większą częstość osteopenii/osteoporozy w okresie follow-up (10 lat). Analiza poszerzona o inne przeciwciała – czynnik reumatoidalny i przeciwciała przeciw karbamylowanym proteinom – również wykazała, że wyjściowo ich obecność związana była (jednak w mniejszym stopniu niż w przypadku przeciwciał anty-CCP) z niższymi wartościami BMD (w porównaniu do grupy seronegatywnej), jednak w okresie kilkuletniej obserwacji nie była związana z większą utratą BMD.

Badanie wykazało, że chorzy na rzs anty-CCP dodatni mieli wyjściowo niższe wartości BMD/Z-score niż chorzy seronegatywni, jednak w toku 5- i 10-letniej obserwacji nie stwierdzono związku między obecnością przeciwciał anty-CCP, a większą utratą gęstości mineralnej kości. Być może uwidacznia się tutaj korzystne działanie stosowanego leczenia modyfikującego przebieg choroby, które może hamować niekorzystny wpływ przeciwciał/stanu zapalnego na utratę BMD w dłuższym okresie czasu.

Opracowała: dr Marta Madej
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.