REUMATOLOGIA
Spondyloartropatie
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wpływ zastosowania statyny na zmiany miażdżycowe u chorych z ZZSK

Udostępnij:
Przewlekły stan zapalny jest czynnikiem, który przyczynia się do nasilenia procesu tworzenia się zmian miażdżycowych w obrębie naczyń. W zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (ZZSK) proces zapalny głównie zlokalizowany jest w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych oraz stawach kręgosłupa, ale ma on także wymiar ogólnoustrojowy i może przyczyniać się do powstawania patologicznych zmian w obrębie tętnic podatnych na powstawanie miażdżycy. Jest to jedna z hipotez tłumaczących wzrost ryzyka sercowo-naczyniowego u chorych z chorobami reumatycznymi tj. RZS, łuszczycowe zapalenie stawów czy ZZSK.
Zmiany zapalne ściany tętnic szyjnych można uwidocznić przy pomocy badania PET-CT z użyciem znacznika fluorodeoksyglukozy. Fluorodeoksyglukoza (F-FDG) jest markerem gromadzącym się w komórkach, tkankach o wysokiej aktywności metabolicznej w tym w blaszkach miażdżycowych.
Badanie F-FDG PET/CT wykonano u 24 chorych z ZZSK (średnia wieku 44 lata, 72% mężczyzn) oraz u 20 osób z grupy kontrolnej. Następnie oceniono wpływ 3 miesięcznej terapii statyną na zmiany w tętnicach u chorych z osiową spondyloartropatią. W oznaczeniach wyjściowych (baseline) chorzy z ZZSK mieli niższe wartości cholesterolu LDL i wyższe CRP, natomiast ryzyko sercowo-naczyniowe w obu grupach wynosiło 2%.
U chorych z ZZSK w wykonanym badaniu obrazującym tętnice szyjne stwierdzono o 20% wyższy wychwyt znacznika w porównaniu z grupą kontrolną. Po trzech miesiącach terapii atorwastatyną w dawce 40mg/dobę odnotowano istotną redukcję wartości cholesterolu LDL (-53%), poziomu CRP (-58%) z jednoczesnym zmniejszeniem zmian zapalnych w badanych tętnicach.
Autorzy tego badania zwracają uwagę na brak rekomendacji dotyczących oceny ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów z ZZSK. Tymczasem w oparciu o wyniki tego eksperymentu można przypuszczać, że chorzy Ci mogą uzyskać znaczne korzyści z włączenia do terapii statyn.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.