REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wzrastające ryzyko zachorowania na dnę moczanową w Wielkiej Brytanii- narodowe badanie populacyjne

Udostępnij:
W Wielkiej Brytanii przeprowadzono analizę danych pochodzących z publicznej opieki zdrowotnej (NHS) w celu określenia epidemiologii dny mocznowej oraz metod postępowania w leczeniu tej choroby w latach 1997-2012.
Dna moczanowa jest najczęstszą przyczyną zapalenia stawów. Choroba prowadzi do uszkodzenia narządu ruchu, ale także przyczynia się do skrócenia oczekiwanej długości życia. W Wielkiej Brytanii przeprowadzono analizę danych pochodzących z publicznej opieki zdrowotnej (NHS) w celu określenia epidemiologii dny moczanowej oraz metod postępowania w leczeniu tej choroby w latach 1997-2012. W 2012 roku częstość występowania dny moczanowej (chorobowość) wynosiła w populacji brytyjskiej 2,49%, natomiast zapadalność (liczba nowych zachorowań) -1,77 na 1000 osób/rok. Zarówno chorobowość jak i zapadalność były istotnie wyższe w 2012 roku w porównaniu do roku 1997 i wzrosły w tym czasie odpowiednio o 63,9% oraz 29,6%. Najczęstsze występowanie choroby odnotowano w regionie północno-wschodnim oraz Walii. W 2012 roku wśród osób, które zachorowały na dnę moczanową 48,48% chorych otrzymało poradę specjalistyczną dotycząca choroby lub zastosowano u nich leki obniżające stężenie kwasu moczowego. Natomiast leki obniżające stężenie kwasu moczowego otrzymało tylko 37,36%. Leczenie to utrzymano przez 6 miesięcy u 18,6% chorych przez 12 miesięcy od chwili postawienia rozpoznania u 27,3%chorych. W całym badanym okresie odsetek leczonych pacjentów był podobny. Odnotowano jedynie lepszą współpracę chorego z lekarzem odnośnie zaleceń dotyczących stosowania leków obniżających stężenie kwasu moczowego w 2012 roku w porównaniu z rokiem 1997. Przeprowadzone badanie potwierdza wzrost chorobowości i zapadalności na dnę moczanową, a także niedostateczny poziom stosowania leków obniżających stężenie kwasu moczowego w leczeniu chorych z rozpoznaniem dny moczanowej.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.