Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zajęcie paznokci w łuszczycowym zapaleniu stawów jako czynnik ryzyka miażdżycy

Udostępnij:
Zapalenie stawów stwierdza się u około 30 proc. chorych z łuszczycą pospolitą. Wśród osób z łuszczycowym zapaleniem stawów (ŁZS) u 80 proc. obserwuje się zmiany paznokci, natomiast wśród chorych bez zapalenia stawów u 30–50 proc.
Łuszczyca paznokci związana jest z gorszą jakością życia, bardziej nasilonymi zmianami skórnymi (Psoriasis Area and Severity Index – PASI), wczesnym początkiem choroby oraz zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi. W innych badaniach z kolei wiązano zajęcie paznokci w łuszczycy z zespołem metabolicznym, większym ryzykiem niewydolności serca oraz większym ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Colunga-Pedraza i wsp. przeprowadzili badania USG tętnic szyjnych, dokonując oceny obecności blaszek miażdżycowych oraz grubości kompleksu błony środkowej i wewnętrznej (intima-media) u 32 chorych z ŁZS i obecnością zmian na paznokciach. Następnie dobrano odpowiednią grupę kontrolną (z uwzględnieniem między innymi wieku, płci, BMI, nasilenia zmian skórnych) spośród pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów bez zajęcia paznokci.

Grupa badana i kontrolna nie różniły się istotnie pod kątem chorób współistniejących czy stosowanych leków. Na podstawie przeprowadzonej analizy statystycznej stwierdzono istotnie częstsze występowanie blaszek miażdżycowych u chorych z ŁZS i zajęciem paznokci w stosunku do chorych bez zmian na paznokciach: 50 proc. vs 25 proc. Dodatkowo uzyskane wartości pomiaru kompleksu intima-media były wyższe u chorych z obecnością zmian na paznokciach, a także odnotowano korelację z nasileniem zmian paznokciowych (oceniano w skali NAPSI).

Zmiany na paznokciach były niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia blaszek miażdżycowych.

Według badaczy dokładna ocena występowania zmian na paznokciach u chorych z ŁZS w badaniu przedmiotowym jest bardzo prosta do wykonania i może pomóc w identyfikowaniu pacjentów o podwyższonym ryzyku rozwoju miażdżycy. Obserwacje grupy naukowców wymagają potwierdzenia w liczniejszych grupach chorych z ŁZS.

Opracowanie: dr n. med. Ewa Morgiel
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.