Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zalecenia EULAR – informowanie pacjentów na temat szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2

Udostępnij:
Tagi: EULAR
Zalecenia ekspertów powstały w oparciu na przeprowadzonych badaniach naukowych, w których oznaczano przeciwciała po wykonaniu szczepień u osób z chorobami reumatycznymi, stosujących leki immunosupresyjne (leki przeciwreumatyczne).
Potwierdzono, że rytuksymab, cyklofosfamid, mykofenolat mofetilu, abatacept oraz prednizon w dawce ≥10 mg wpływają na osłabienie odpowiedzi humoralnej (produkcję przeciwciała) po wykonaniu szczepienia, co może być przyczyną jego nieskuteczności.

W wielu krajach u chorych, którzy stosują powyżej wspomniane leki, zaleca się podanie trzeciej dawki szczepionki w okresie co najmniej 1 miesiąca od drugiej dawki w ramach szczepienia podstawowego. Tu należy podkreślić, że jest to dawka uzupełniająca podstawowe szczepienie w odróżnieniu od szczepienia przypominającego (tzw. booster) wykonywanego w populacji ogólnej.

Reumatolog powinien zachęcać każdego pacjenta z chorobą reumatyczną do szczepienia przeciwko COVID-19, jak również wykonywania szczepień przeciwko pneumokokom i grypie.

Pacjenci mogą jednocześnie otrzymać szczepienie przeciwko grypie oraz COVID-19, ale można te szczepienia również rozłożyć w czasie. Szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 rekomenduje się również u osób, które chorowały na COVID-19.

Szczepienie u osób, które przebyły zakażenie, jest bezpieczne i daje dodatkową ochronę. Szczepienie preparatami zarejestrowanymi w Polsce u osób stosujących leki immunosupresyjne jest bezpieczne, ale pozostaje pytanie, czy jest skuteczne. Niektóre leki wpływają na odpowiedź na szczepienie.

Reumatolog, biorąc pod uwagę aktualną aktywność choroby, stosowane leki oraz choroby współistniejące, może pomóc pacjentowi w ustaleniu optymalnego momentu wykonania szczepienia. Nie są zalecane rutynowe oznaczenia przeciwciał w celu oceny odpowiedzi na szczepienie u pacjentów z chorobami reumatycznymi.

W przypadku wystąpienia zaostrzenia choroby po szczepieniu pacjent powinien zgłosić się do reumatologa. Reumatolog stosuje standardowe postępowanie. Z dotychczasowych danych wynika, że częstość wystąpienia zaostrzeń choroby jest taka sama w przypadku, gdy ocenia się chorych nieszczepionych oraz chorych po szczepieniu.

Nie ma dowodów na to, aby osoby obciążone chorobą reumatyczną częściej chorowały na COVID-19. Cięższy przebieg choroby stwierdza się, podobnie jak w przypadku populacji ogólnej, u osób z uszkodzeniami narządowymi, w tym przede wszystkim ciężkimi, przewlekłymi chorobami płuc oraz nerek.

Z cięższym przebiegiem choroby może być związane stosowanie rytuksymabu, mykofenolanu mofetilu, cyklofosfamidu oraz prednizonu w dawce ≥10 mg.

Nadal nie znamy odpowiedzi na pytanie, jak często powinny być wykonywane szczepienia przeciwko COVID-19. Czy będzie konieczność wykonywania szczepienia co roku?

Opracowanie: dr n. med. Ewa Morgiel
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.