Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zanieczyszczone powietrze przyczynia się do rozwoju osteoporozy

Źródło: jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2758211
Autor: Alicja Kostecka |Data: 09.01.2020
 
 
Osoby przebywające w otoczeniu cechującym się dużym zanieczyszczeniem powietrza mają słabsze kości – wynika z badania opublikowanego na łamach „Jama Network Open”. Są w związku z tym bardziej narażone na osteoporozę.
Wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, raka płuc, udaru i wielu innych przypadłości. Naukowcy z Barcelona Institute for Global Health (Hiszpania) potwierdzili, iż sprzyja również zmniejszeniu gęstości kości, a tym samym - osteoporozie.

Badacze oszacowali poziom zanieczyszczenia powietrza w 28 wioskach leżących w pobliżu Hajdarabadu – miasta w południowych Indiach. Ponadto wypytali mieszkańców (ponad 3700 osób) o rodzaj używanego do gotowania paliwa i porównali ich masę kostną w lędźwiowym odcinku kręgosłupa i lewym biodrze.

Okazało się, że osoby mieszkające na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, zwłaszcza pyłem zawieszonym, miały mniejszą masę kostną. Nie stwierdzono związku pomiędzy stosowaniem paliwa z biomasy a gęstością kości.

Średnie roczne stężenie aerozoli atmosferycznych o średnicy nie większej niż 2,5 μm (PM2,5) wynosiło na badanych obszarach 32.8 μg/m3. Tymczasem maksymalny poziom zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) to tylko 10 μg/m3.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe