Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zapalenie naczyń z obecnością ANCA ►

Źródło: Konferencja Kontrowersje i Postępy w Reumatologii
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 10.06.2021
 
 
W podtytule swojego wykładu dr Katarzyna Wawrzycka-Adamczyk zaznaczyła, że mówić będzie o niespodziankach diagnostycznych.
Dr Katarzyna Wawrzycka-Adamczyk z Kliniki Reumatologii i Immunologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie omawia dwa przypadki pacjentów skierowanych do ośrodka z podejrzeniem zapaleń naczyń z obecnością przeciwciał ANCA i wnioski, jakie płyną z ich analiz.

Pierwsza pacjentka miała 62 lata - z wywiadem chorób sercowo-naczyniowych, niedoczynnością tarczycy i dyspepsją. Zgłosiła się z powodu bólów mięśniowych, bólów stawów, bez innych cech ich zapalenia, z objawami z górnych dróg oddechowych, wyciekiem z nosa, łzawieniem oczu, bólami głowy i szumami usznymi. W ostatnich tygodniach dołączyło się osłabienie i stany gorączkowe. Rok wcześniej pacjentka przeszła limfocytarne zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, 6 miesięcy później zapalenie spojówek i rumień guzowaty, które były leczone objawowo sterydami. Trzy miesiące później przeszła zapalenie nadtwardówki.

Wykładowczyni przedstawiła badania laboratoryjne, USG i tomografię komputerową zatok bocznych nosa pacjentki. Wyniki skłoniły specjalistów do pogłębionego wywiadu.

Kolejny opis przypadku dotyczył 75-letniego mężczyzny.

Dlaczego obie te historie medyczne są przykładem trudności diagnostycznych i jakie były konkluzje - zapraszamy do zapoznania się z całym wykładem, który został wygłoszony w trakcie tegorocznej Konferencji Kontrowersje i Postępy w Reumatologii. Kierownicy naukowi to: prof. Marek Brzosko i dr hab. Zbigniew Żuber, prof. nadzw. (organizator: wydawnictwo Termedia).

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe