Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Związki pomiędzy mikrobiotą jelitową, a genetycznym ryzykiem RZS

Źródło: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 30.06.2020
 
 
Istnieje szereg wariantów genetycznych, które są odpowiedzialne za zwiększoną dziedziczną skłonność reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Jednym z czynników środowiskowych ryzyka reumatoidalnego zapalenia stawów może być mikrobiota jelitowa. Na łamach Lancet Rheumatology ukazała się praca, która powiązała ryzyko genetyczne RZS z mikrobiotą jelitową.
W badaniu wykorzystano dane pochodzące z kohorty Twins UK. Z bazy wykluczono osoby u których zdiagnozowano RZS oraz ich bliźniacze rodzeństwo. Opierając się na 233 polimorfizmach odpowiedzialnych za zwiększone ryzyko RZS opracowano genetyczną skalę ryzyka RZS. Mikrobiotę jelitową zbadano na podstawie zsekwencjonowania genów 16s rRNA w próbkach stolca.
Liczba bakterii z rodzaju Prevotella w próbkach stolcu była pozytywnie związana z ryzykiem RZS u osób bez tej choroby. Ponadto obecność bakterii rodzaju Prevotella była związana z występowaniem przedklinicznego stadium RZS.
Bakterie z rodzaju Prevotella w mikrobiocie jelitowej są związane z genotypem zwiększającym ryzyko RZS. Być może modyfikacja mikrobioty jelitowej mogłaby stać się w przyszłości działaniem profilaktycznym u osób ze zwiększonym ryzykiem RZS.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe