Wyślij
Udostępnij:
 
 

Agencja Badań Medycznych na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju

Autor: Aleksandra Lang |Data: 22.08.2019
 
 
Jednym z kluczowych tematów dyskusji poruszanych podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy jest ochrona zdrowia. Agencja Badań Medycznych będzie gospodarzem panelu „Badania i rozwój w biotechnologii jako wiodąca gałąź innowacyjnej gospodarki kraju”, który odbędzie się 4 września 2019 r.
- Tylko poprzez wsparcie sektora biotechnologii i skoordynowane działania w tym zakresie mamy szansę znacząco poprawić dynamikę rozwoju naszej gospodarki, co wpłynie bezpośrednio na zmniejszenie opóźnienia we wprowadzeniu mechanizmów sprzyjających rozwojowi rynku badań w Polsce w porównaniu z krajami wysokorozwiniętymi – podkreśla dr Radosław Sierpiński – p.o. prezesa Agencji Badań Medycznych.
Rynek badań medycznych to dynamicznie rozwijająca się gałąź gospodarki, dająca pacjentom szansę na dostęp do nowoczesnych terapii, generująca nowe miejsca pracy, a także przyczyniająca się do rozwoju całego kraju. W najbliższym czasie wyzwaniem dla Polski będzie wykorzystanie potencjału tego sektora do zwiększenia konkurencyjności gospodarczej, a jednocześnie zapewnienie odpowiednich warunków zrównoważonego rozwoju.
Celem panelu jest ożywienie dyskusji na temat znaczenia i potencjału biotechnologii dla rozwoju gospodarczego. Głównym wyzwaniem dla Polski będzie w najbliższym czasie wypracowanie odpowiedniego środowiska, który umożliwi tworzenie innowacyjnych technologii i rozwiązań z przeznaczeniem zarówno na polski, jak i globalny rynek.
Zastosowanie nowych technologii w procesie leczenia wpływa na jego jakość i bezpieczeństwo, a docelowo na powrót do zdrowia i długość życia pacjentów. Nieodłącznym elementem wdrażania innowacyjnych rozwiązań w ochronie zdrowia jest potrzeba zrozumienia ich znaczenia dla pacjenta i gotowość do inwestowania w nowe rozwiązania systemowe. W konsekwencji panel ABM będzie okazją do rozmowy o możliwościach Agencji Badań Medycznych w wymiarze ekonomicznym oraz jej wpływie na stymulowanie wzrostu polskiej gospodarki.
Perspektywy rozwoju biotechnologii zależą przede wszystkim od wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistów oraz bogatego zaplecza naukowego, które przyciąga zagranicznych inwestorów. Zrównoważone środowisko i warunki inwestycyjne mają szanse się przyczynić do zwiększenia zaangażowania międzynarodowych instytucji w rozwój krajowej biotechnologii.
W panelu uczestniczyć będą prof. dr hab. Łukasz Szumowski, dr. Radosław Sierpiński - p.o. prezesa Agencji Badań Medycznych, Jacques Demotes - dyrektor generalny The European Clinical Research Infrastructure Network, John Dunlop - wiceprezes ds. badań neurologicznych, Amgen, Trevor Gunn - wiceprezes ds. stosunków międzynarodowych, Medtronic, Wojciech Maksymowicz – minister nauki i szkolnictwa wyższego.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe