Wyślij
Udostępnij:
 
 

Atopowe zapalenie skóry – jak łagodzić objawy?

Redaktor: Aleksandra Lang |Data: 15.01.2021
 
 
Swędzenie i pieczenie, zaczerwienienie, suchość i szorstkość – to tylko niektóre z najczęściej spotykanych symptomów AZS, czyli atopowego zapalenia skóry.
Ze względu na swój charakter choroba jest bardzo uciążliwa, ponieważ objawy mogą stale słabnąć i ponownie się nasilać. Trzymając się jednak kilku zasad, można znacząco się przyczynić do zmniejszenia dolegliwości towarzyszących temu schorzeniu. W jaki sposób radzić sobie z AZS?

Atopowe zapalenie skóry rozwija się na podłożu alergicznym – kontakt ze szkodliwą substancją powoduje, że skóra bardzo gwałtownie reaguje. Dzieje się tak, ponieważ zostaje wytwarzana zbyt duża ilość przeciwciał IgE, które mają za zadanie chronić organizm przed potencjalnym alergenem. Ponieważ jest ich tak wiele, na skórze pojawiają się trudne do usunięcia zmiany, które mogą się utrzymywać wiele godzin po tym, jak mieliśmy styczność z czynnikiem drażniącym.

Objawy AZS mogą być rozmieszczone niemal na każdej części ciała (nawet na owłosionej skórze głowy), jednak najbardziej widoczne są w zgięciach łokci i kolan. Zauważalne jest wyraźne zaczerwienienie, a także egzema. Skóra może ulegać rogowaceniu, co prowadzi nawet do powstawania tzw. rybiej łuski, na dodatek naskórek silnie się łuszczy. Chory odczuwa nieprzyjemne ściągnięcie, pieczenie i swędzenie.

Diagnostyka AZS
By poprawnie rozpoznać atopowe zapalenie skóry, lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad w celu ustalenia przyczyny niepokojących objawów. Konieczne jest także wykonanie odpowiednich badań, w tym punktowych testów skórnych oraz stężenia IgE w surowicy. Tylko na tej podstawie można jednoznacznie stwierdzić, że ma się do czynienia z AZS.

Gdy tylko zauważymy u siebie wzmożone reakcje alergiczne i nie wiemy, co jest ich źródłem, zdecydowanie warto zgłosić się do alergologa. Podobnie w przypadku, kiedy na skórze pojawią się zmiany powodujące swędzenie. Niestety substancją drażniącą w przypadku AZS może być nawet zanieczyszczenie powietrza czy pyłki kurzu – dlatego wyeliminowanie szkodliwego czynnika może graniczyć z niemożliwym. W związku z tym wdrożenie odpowiedniego leczenia jest kluczowe, by faktycznie zniwelować symptomy.

Łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry
Ze względu na złożony charakter AZS, które ma m.in. podłoże genetyczne i autoimmunologiczne, walka z tą chorobą powinna być kompleksowa i obejmować wiele aspektów naszego życia. Tylko wówczas zyskamy pewność, że objawy zostaną zredukowane. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie leczenia farmakologicznego ze zmianą trybu życia – zarówno pod kątem dotychczasowych nawyków, jak i codziennej pielęgnacji.

Jak leczyć AZS?
W zależności od zaleceń lekarza, osoba ze stwierdzonym atopowym zapaleniem skóry może zażywać leki przeciwhistaminowe, przeciwzapalne, immunosupresyjne i przeciwinfekcyjne. Są one przyjmowane zarówno doustnie, jak i miejscowo w postaci różnorodnych maści oraz żeli.
W sytuacji, kiedy schorzenie się nasila i leki nie pomagają, istnieje duża szansa, że specjalista zdecyduje się na wprowadzenie steroidów. Ulgę może przynieść także fototerapia, czyli naświetlanie promieniami UVA i UVB.

Tryb życia a atopowe zapalenie skóry
Badania wykazują, że długotrwały stres może przyczynić się do zaostrzenia symptomów AZS. O wzmożoną nerwowość z kolei nietrudno, szczególnie jeśli posiadamy stresującą pracę i mamy kłopoty z zasypianiem, co jest częste w przypadku osób chorych na atopowe zapalenie skóry – swędzenie może uniemożliwić spokojny sen.

Dlatego też warto dbać o codzienny relaks i odpoczynek. Sprawdzić mogą się techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe. Dodatkowo można rozważyć terapię u psychologa – nie tylko ze względu na konieczność poradzenia sobie ze stresem. Zmiany skórne powstające przy AZS mogą być źródłem kompleksów i pogorszenia się ogólnego samopoczucia, co może wymagać pomocy specjalisty.

Dieta i higiena
Stosowanie się do podstawowych zasad higieny osobistej to obowiązek w przypadku atopowego zapalenia skóry. Regularne, ale krótkie kąpiele są wskazane, na dodatek należy unikać korzystania z tego samego ręcznika, co inna osoba, nawet jeśli jest to ktoś z rodziny.

Pomóc może także zmiana jadłospisu. W diecie nie powinno zabraknąć chociażby witamin A i E, które wspomagają regenerację i łagodzą stany zapalne. Zdecydowanie warto też włączyć do posiłków olej lniany, który reguluje pracę gruczołów łojowych.

Pielęgnacja skóry ze skłonnością do atopii
Atopowe zapalenie skóry wymaga starannego dobierania kosmetyków pielęgnujących. Powinny mieć one właściwości łagodzące, nawilżające i regenerujące, co wspomoże naturalną barierę ochronną naskórka i zniweluje uporczywe dolegliwości.

Dlatego też warto sięgnąć po produkty z gamy Lipikar od La Roche-Posay. Znajdziemy w niej m.in. Lipikar olejek myjący AP+, który zapobiega podrażnieniom i zapobiega drapaniu skóry. Delikatna formuła została wzbogacona masłem shea, niacynamidem oraz opatentowaną substancją aktywną Aqua Posae Filiformis, co sprawia, że olejek przywraca równowagę mikrobiomu.

Po kąpieli z kolei możemy używać Lipikar Lait, emulsji uzupełniającej poziom lipidów. Zapewnia ona 48-godzinne nawilżenie, a ponadto chroni skórę przed wysuszeniem i gwarantuje jej dogłębne odżywienie.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe