Wyślij
Udostępnij:
 
 

Debata o koordynowanej opiece dla chorych na nerki

Autor: Agnieszka Kostencka |Data: 29.05.2019
 
 

Rusza pilotaż koordynowanej opieki nad pacjentami chorymi na nerki, reforma uratuje życie 80 tysięcy Polaków rocznie. Debata lekarzy, menadżerów i pacjentów na 13. Zjeździe Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Poznaniu

Nawet 250 polskich stacji dializ już jesienią tego roku może wziąć udział w programie pilotażowym koordynowanej opieki medycznej nad pacjentami z przewlekłą chorobą nerek (PChN) – informuje prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii. Reforma opieki nefrologicznej uratuje życie 80 000 Polaków rocznie. Jej głównym celem jest wcześniejsze wykrywanie PChN. Dziś choroba nerek skraca życie przeciętnego rodaka o 2 lata i dotyczy około 5 milionów mieszkańców naszego kraju.

Chcemy, by nefrolog przypominał lekarza rodzinnego i zajął się chorym na nerki oraz koordynacją leczenia jego wszystkich schorzeń. Propozycja zakłada, że do programu pilotażowej opieki koordynowanej nad pacjentami nefrologicznymi wejdą chętne stacje dializ, które leczą ponad 50 pacjentów i mają w strukturze poradnię nefrologiczną. To będą miejsca, w których pacjenci otrzymają kompleksową pomoc zespołu lekarzy – tłumaczy sedno zmian prof. Ryszard Gellert. Istniejący system opieki nad chorymi na nerki ma charakter rozproszony. Opiekę nad pacjentami sprawują: lekarze rodzinni, poradnie nefrologiczne oraz innych specjalizacji, specjaliści w szpitalach, ośrodki dializ, transplantacyjne i diagnostyczne. Fragmentacja opieki powoduje zbyt późne wykrywanie schorzeń (kiedy nie ma już szansy na ich skuteczne leczenie farmakologiczne a potrzebne są dializoterapia lub przeszczep) i w konsekwencji lawinowy wzrost liczby ciężko chorych na nerki oraz wydatków na ich terapię.

Objęcie opieką koordynowaną wyłącznie chorych w schyłkowym stadium niewydolności nerek (to plan na pierwszy etap koordynacji) przyniesie oszczędności nie mniejsze niż 3 miliony zł rocznie – wylicza dr Teresa Dryl-Rydzyńska, przewodnicząca Komitetu Zdrowia Krajowej Izby Gospodarczej i prezes NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska skupiającej większość polskich stacji dializ, poradni i oddziałów nefrologicznych. Eksperci obliczyli, że dzięki zaoszczędzonym 3 milionom zł, co najmniej 50 tysięcy osób rocznie mogłoby pójść do nefrologa i wcześniej dowiedzieć się o chorobie. Jeżeli odpowiednio szybko zdiagnozujemy pacjenta, to możemy go leczyć zachowawczo, tak żeby choroba nie postępowała wcale lub by działo się to maksymalnie wolno. Możemy dzięki temu odwlec, na przykład włączenie pacjenta do dializy, o dziesięć -dwadzieścia lat. Łatwo policzyć, jakie to zyski dla systemu. 10 lat dializowania jednego chorego kosztuje około pół miliona złotych. Tymczasem my umiemy spowodować, by ten człowiek zamiast pozostawać na rencie i terapii ratującej życie (dializach) był dalej aktywny zawodowo, rodzinnie – tłumaczy dr Teresa Dryl-Rydzyńska.
Nefrologia będzie czwartą dziedziną opieki medycznej w Polsce, która wejdzie w nowoczesny schemat opieki koordynowanej. Koordynacja leczenia funkcjonuje już w obszarach: opieki nad kobietą w ciąży, pacjentem kardiologicznym oraz w pilotażowym programie POZ PLUS. Pierwsi pacjenci już z niej korzystają, a efekty są obiecujące.

W debacie dotyczącej nowej organizacji opieki nad chorymi na nerki w Polsce zorganizowanej na 13. Zjeździe PTN w Poznaniu wzięli udział: krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii, konsultant wielkopolski, przedstawiciel centrali NFZ, menadżerowie ochrony zdrowia i pacjenci. Portal Termedia oraz miesięcznik Menedżer Zdrowia są patronami medialnymi debaty.

 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe