Jak unikać pułapek w hematoonkologii? Eksperci wskażą rozwiązania.

Udostępnij:
Hematoonkologia to trudna dyscyplina, ponieważ objawy kliniczne wielu chorób są bardzo niespecyficzne. Tym schorzeniom, sposobom ich diagnostyki i leczenia poświęcona jest nowa konferencja. Jak unikać najczęstszych błędów i na co zwrócić szczególną uwagę? Tego dowiedzą się uczestnicy "Pułapek w hematoonkologii".
- Taką typową pułapką w dziedzinie nowotworów układu limfoidalnego jest to, że w około połowie przypadków choroby te rozwijają się nie w węzłach chłonnych lecz poza nimi. W związku z tym, choroby te mogą jak gdyby symulować chorobę nowotworową innego narządu. Najczęściej odnosi się to do przewodu pokarmowego i migdałków, ale w zasadzie choroby układu limfoidalnego mogą być umiejscowione we wszystkich innych narządach. Jest to podstawowa trudność diagnostyczna, z którą mogą mieć do czynienia lekarze podstawowej opieki zdrowotnej – mówi prof. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, przewodniczący Komitetu Naukowego „Pułapek w hematoonkologii”.

W trakcie wydarzenia zaplanowano tematy, które mogą zainteresować specjalistów wielu dziedzin medycznych. Uczestnicy wezmą udział w sesjach: Guzy neuroendokrynne układu pokarmowego – od objawu do rozpoznania, Marskość wątroby i jej następstwa wyzwaniem dla onkologa i hematologa, Nowotwór OUN: wyzwania dla radiologa, radioterapeuty, hematologa i onkologa klinicznego, Pozaszpikowe i pozawęzłowe umiejscowienia nowotworów układu chłonnego, Nowotwór o nieokreślonym charakterze i nieznanej lokalizacji – na kanwie przypadków.

- Omówione zostaną strategie, sposoby postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w oparciu o doświadczenia tzw. real life, czyli tego, z czym lekarz spotyka się na co dzień w swojej praktyce lekarskiej. Przykłady z życia najlepiej uczą poprawnego wnioskowania oraz ustalania optymalnej strategii postępowania medycznego. Dlatego zachęcam lekarzy hematologów, onkologów oraz radioterapeutów, jak również innych specjalności do uczestnictwa w konferencji z uwagi na jej interdyscyplinarny i praktyczny charakter oraz możność zetknięcia się z wybitnymi specjalistami w swoich dziedzinach. To oni właśnie mają stanowić magnes, który przyciągnie uczestników, ponieważ swoim bogatym doświadczeniem oraz wiedzą zagwarantują jej wysoki poziom merytoryczny oraz pokażą w jaki sposób chory winien być diagnozowany oraz leczony – dodaje prof. Andrzej Deptała, drugi kluczowy przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji, Kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Konferencja odbędzie się 12-13 października 2018 r. w Warszawie.
Zachęcamy do rejestracji.
Więcej na stronie konferencji.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.