Archiwum

Kim są laureaci 21. edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny?

Udostępnij:
Znamy nazwiska, znamy ich dokonania, jednak – jak się okazuje – ich działalność jest wielowątkowa i często zaskakująca. Warto ją lepiej poznać. Wielkim programom towarzyszą mniejsze pozytywistyczne działania. Nie zabraknie też marzeń.
Oto kilku laureatów wybranych i nagrodzonych przez kapitułę.

Poznajmy dzisiaj menedżera roku 2021 w ochronie zdrowia – placówki publiczne. Statuetkę Sukcesu Roku odbierze Bożena Łapińska – dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego SP ZOZ w Suwałkach, w którym na początku pandemii utworzony został oddział leczący pacjentów z zaburzeniami psychicznymi chorych na COVID-19.

– To była desperacka decyzja – wspomina Bożena Łapińska. – Pod koniec października 2020 r. nie mogłam znaleźć naszemu pacjentowi miejsca w szpitalach covidowych. Karetki pokonały wiele kilometrów, jeżdżąc od szpitala do szpitala, bo w pierwszym okresie pandemii nie było miejsc poświęconych pacjentom z zaburzeniami psychicznymi zakażonych wirusem SARS-CoV-2. To było przerażające. Szpitale covidowe nie mają doświadczenia w opiece nad pacjentami psychiatrycznymi. Dlatego postanowiłam zorganizować ośrodek covidowy u siebie. Należało błyskawicznie zmienić organizację, aby spełnić wymogi sanitarne dla prowadzenia chorych zakażonych. Okazało się, że 20 łóżek wystarczy, żeby rozwiązać ten problem na naszym terenie. Jakie są plany na przyszłość? Planujemy rozwijać opiekę środowiskową dla dzieci oraz otworzyć oddział dzienny w drugim poziomie referencyjnym opieki psychiatrycznej dziecięcej – opowiada laureatka.

Menedżerem roku 2021 w ochronie zdrowia – placówki prywatne została Anna Farmas – dyrektor zarządzająca Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi – Medinet sp. z o.o., w którym wykonuje się operacje kardiochirurgiczne. Pacjentami są zarówno dorośli, jak i dzieci.

– Na osiem miesięcy, decyzją ministra zdrowia, nasz szpital został całkowicie przekształcony w covidowy. Tempo było bardzo szybkie, jak na froncie. Mieliśmy cztery dni, żeby się przygotować, np. przebudować oddziały, wybudować śluzy, bo przecież wszyscy byliśmy nauczeni poruszania się dwukierunkowego, a teraz było jednokierunkowe. To było naprawdę duże logistyczne przedsięwzięcie i zarządzanie kryzysowe. Prace trwały cały weekend, żeby przystosować się, np. wprowadzając ten wspomniany bezpieczny, jednokierunkowy system poruszania się, wykonać prace elektryczne, czyli doprowadzić do sal kable do specjalnych kamer, dzięki którym możliwy jest stały nadzór nad pacjentami, przeszkolić personel. (…) Tak, to był cykl przyspieszonego dorastania do tego, żeby stać się szpitalem zakaźnym. Nie, nie musiałam nikogo przekonywać, to był test wspaniale zdany przez wszystkich pracowników, choć pytań było dużo. Marzenia? Operujemy od 20 lat – dziewczynki, które były naszymi pierwszymi pacjentkami, teraz są dorosłe i pytają, czy mogą zostać mamami. Ich ciąża może być obarczona wysokim ryzykiem – chciałabym, aby się jej nie obawiały i w tym okresie, tak jak przed laty, były pod naszą holistyczną opieką. Tutaj kobieta chora na serce powinna móc urodzić bezpiecznie, a zdrowa kobieta – której dziecko ma wadę serca – wiedzieć, że w razie potrzeby operacji są oni w dobrych rękach.

Lider roku 2021 w ochronie zdrowia – zdrowie publiczne – ten tytuł należy do dr. hab. Piotra Rzymskiego z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Zapytany o to, jak przekonać wątpiących, odpowiedział: – Możemy niepokoić się, czy szczepionki są bezpieczne, skoro powstały tak szybko. Mamy prawo bać się szczepień, skoro w internecie straszą niepłodnością. By zrozumieć człowieka, trzeba spróbować spojrzeć z jego perspektywy, okazać zrozumienie i dopiero wtedy rozmawiać. Gdy spotykałem się z seniorami i rozmawiałem o szczepionkach, wielu z nich było na początku bardzo krytycznie nastawionych. Pokazywałem im tylko, czym jest nauka i że z pewnością nie jest prawdą objawioną. Wielu z nich dzwoniło później do naszego zakładu, by podziękować. Ja również mam komu dziękować – np. prof. Andrzejowi Falowi, za to, że zaprosił mnie do inicjatywy Nauka przeciw Pandemii. Stworzyliśmy wspólnie w gronie ekspertów dużo materiałów o szczepionkach przeciw COVID-19.

Nagrody zostaną wręczone 26 stycznia podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcje „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego”.

Kandydatów zgłaszały organizacje społeczne, zawodowe, związki pracodawców, a także osoby indywidualne. W tym roku wpłynęło wyjątkowo dużo wniosków, bowiem czas pandemii potrzebuje osób wyjątkowych i nieszablonowych działań.

Jutro przybliżymy kolejnych laureatów.

Więcej o konkursie na stronie internetowej: www.termedia.pl/Konferencja-Sukces-Roku-2021.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.