Lekarze łączą się, by walczyć ze zmianą klimatu

Udostępnij:
– Zmieniający się klimat zagraża naszemu zdrowiu, powodując liczne groźne konsekwencje, takie jak fale upałów, huraganowe wiatry czy rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Proklimatyczne działania powinny stać się dla nas wszystkich priorytetem – nawołuje dr hab. Tadeusza Zielonka.
Kilkadziesiąt osób oraz instytucji ochrony zdrowia dołączyło do powstałej niedawno inicjatywy „Lekarze dla klimatu”, w której wspólnie apelują do rządzących o podjęcie działań na rzecz walki ze zmianą klimatu.

Zmiana klimatu jest problemem zdrowotnym, ponieważ istotnie wpływa na zdrowie w wielu obszarach - począwszy od narażenia na coraz dłuższe i poważniejsze fale upałów, poprzez ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak ulewne deszcze, trąby powietrzne czy potężne gradobicia, po rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych, problemy ze zdrowiem psychicznym wynikające z poczucia nadchodzącej katastrofy klimatycznej. Same fale upałów zabijają w Europie co najmniej kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców rocznie, a wektorowe choroby zakaźne, jak borelioza, zbierają coraz większe żniwo (w Polsce diagnozuje się ponad sześć razy więcej chorych niż kilkanaście lat temu). Naukowcy przewidują, że w topniejących lodowcach uwięzione mogą być nawet 33 nowe wirusy, które po uwolnieniu mogą zagrażać zdrowiu publicznemu.

Zmiana klimatu generuje wysokie koszty zdrowotne w Polsce szacowane na 119 mld zł w latach 2021-2030. Poważnym problemem związanym ze spalaniem paliw kopalnych jest zanieczyszczenie powietrza, które co roku przyczynia się do przedwczesnych zgonów prawie 50 tysięcy Polek i Polaków. WHO konsekwencje zmiany klimatu traktuje jako jedno z głównych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi na całym świecie. Wpisała je także jako jeden z głównych obszarów działań na 2021 r.

Mając na uwadze te fakty i obserwacje grupa ekspertów medycznych z całego kraju wystosowała „Apel przedstawicieli sektora zdrowia dotyczący działań na rzecz zdrowia w obliczu zmiany klimatu”, inicjując tym samym kampanię „Lekarze dla klimatu”.

– Apelujemy do decydentów oraz całego społeczeństwa: potrzebujemy działań w celu ochrony zdrowia i życia przed konsekwencjami kryzysu klimatycznego. Proklimatyczne działania powinny stać się dla nas wszystkich priorytetem – mówi jeden z sygnatariuszy apelu prof. dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka, pulmonolog oraz przewodniczący i inicjator Koalicji Lekarzy i Naukowców na Rzecz Czystego Powietrza.

Przedstawiciele ochrony zdrowia skupieni wokół kampanii „Lekarze dla klimatu” wzywają do podjęcia pilnych działań, takich jak odejście od spalania węgla, redukcja zanieczyszczeń powietrza, rozwój odnawialnych źródeł energii, ochrona terenów zielonych, edukacja zdrowotna i klimatyczna, a także działań adaptacyjnych do skutków, które już wszyscy odczuwamy.

Wśród sygnatariuszy apelu znajduje się Naczelna Rada Lekarska, przedstawiciele WHO, ośrodków badawczych, instytutów naukowych, uniwersytetów medycznych, a także eksperci indywidualni. Apel jest inicjatywą otwartą na nowych członków. Zostanie również przekazany na ręce przedstawicieli rządu RP.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.