Archiwum

Liderzy Medycyny 2022: Anna Zimny-Zając – przede wszystkim profilaktyka

Udostępnij:
– Kluczem do długiego życia w dobrym zdrowiu, a także kluczem do odciążenia systemu ochrony zdrowia i sprawienia, żeby działał sprawnie, jest zajęcie się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną – uważa Anna Zimny-Zając, redaktor naczelna portalu Medonet.
13 grudnia 2022 r. kapituła wyłoniła zwycięzców 22. edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny. Triumfatorką w kategorii media i public relations została Anna Zimny-Zając.

Nagrody przyznano w kategoriach:
– Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne,
– Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki prywatne,
– Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital.

Wyłoniono również:
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – zdrowie publiczne,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – działalność edukacyjna,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – działalność charytatywna,
– Osobowość Roku 2022 w Ochronie Zdrowia,
– Ambasadora Zdrowia.

Przyznano także nagrody specjalne „Kuriera Medycznego” i „Menedżera Zdrowia”. Codziennie przedstawiamy zwycięzcę w jednej z kategorii.

Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – media i public relations
Zwyciężczyni w tej kategorii Anna Zimny-Zając jest współtwórczynią i przewodniczącą rady naukowej oraz autorką raportów Narodowy Test Zdrowia Polaków oraz Narodowy Test Żywienia Polaków. Oba te projekty służą upowszechnianiu profilaktyki zdrowotnej, a jest ona ulubioną dziedziną medycyny naszej laureatki.

– Wydaje się, że z każdym rokiem mamy coraz lepszą wiedzę na temat tego, jak dbać o zdrowie, ale z tej wiedzy wciąż za mało korzystamy. Za rzadko poddajemy się badaniom kontrolnym, nawet tym najprostszym, łatwo dostępnym, refundowanym, jak morfologia krwi. Dlaczego tak się dzieje? Argumentem nie jest choćby brak dostępności, tylko – uwaga – „nie miałem/łam potrzeby wykonania badań”. Takiej odpowiedzi udzieliło w Narodowym Teście Zdrowia Polaków aż 76 proc. osób spośród tych, które w ostatnich 12 miesiącach nie wykonały morfologii krwi. A przecież zgodnie z zaleceniami, badanie powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku czy jak zdrowi się czujemy – komentuje Anna Zimny-Zając.

Laureatka zauważa, że decydenci bardzo często zapominają, że profilaktyka jest kluczowym elementem systemu ochrony zdrowia. Co więcej, naszego systemu ochrony zdrowia nie stać na to, by zaniedbywać profilaktykę. – Moim zdaniem powszechna edukacja zdrowotna i programy profilaktyczne to w dużej mierze klucz do odciążenia systemu – ocenia Anna Zimny-Zając.

W kategorii Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – media i public relations przyznano również wyróżnienia.
Otrzymali je:
– Anna Kaczmarek, redaktor naczelna sektora zdrowie w Grupie naTemat,
– Magdalena Gudowska i Patrycja Rzucidło-Zając, agencja Beats4health,
– Klara Klinger, dziennikarka „Gazety Prawnej”,
– Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu i magazynu Mgr.farm.

Wszystkie nagrody zostaną wręczone 25 stycznia 2023 r. podczas uroczystej gali konkursu w Zamku Królewskim, której towarzyszyć będzie konferencja Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.