Wyślij
Udostępnij:
 
 

Naucz się mówić do osób chorych na depresję

Redaktor: Iwona Kazimierska |Data: 25.08.2020
 
 
- Chorzy postrzegają świat w sposób diametralnie odmienny od ludzi zdrowych, np. słowa pocieszenia mogą odbierać jako próbę wytknięcia ich słabości. Właśnie dlatego zamiast udzielać rad i podnosić na duchu, w rozmowie z nimi warto podkreślać, że depresja jest stanem przejściowym. Stosujmy zwroty „jestem z tobą”, „wyzdrowiejesz” – wyjaśnia dr n.med. Monika Dominiak.
W kolejnej odsłonie organizowanej przez Ministerstwo Zdrowia kampanii „Depresja. Rozumiesz – pomagasz”, poświęconej upowszechnianiu wiedzy na temat depresji, jej objawów, a także możliwości leczenia, poruszona została kwestia języka wykorzystywanego w komunikacji z osobami cierpiącymi na tę chorobę.

- U chorych na depresję wszystkie bodźce z otoczenia przepuszczane są przez swoisty „depresyjny filtr”, co powoduje, że postrzegają oni świat w sposób diametralnie odmienny od ludzi zdrowych, np. słowa pocieszenia mogą odbierać jako próbę wytknięcia ich słabości. Właśnie dlatego zamiast udzielać rad i podnosić na duchu, w rozmowie z chorym warto podkreślać, że depresja jest stanem przejściowym, że to przykre samopoczucie w końcu minie. Stosujmy zwroty „jestem z tobą”, „tak, wyzdrowiejesz”, „tak, depresja minie” – wyjaśnia dr n.med. Monika Dominiak, lekarz, specjalista psychiatra, adiunkt w Zakładzie Farmakologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Z badań zrealizowanych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia wynika, że aż 62 proc. Polaków podejrzewało, że osoba z ich otoczenia cierpi na depresję, przy czym 49 proc. spośród nich przyznaje, iż był to członek najbliższej rodziny. Wobec tych danych edukowanie społeczeństwa w zakresie właściwego komunikowania się z chorymi, jest niezwykle istotne.

Kwestia ta została poruszona w nowych spotach kampanii „Depresja. Rozumiesz – pomagasz”. Trzy historie pokazują problemy osób należących do grup zwiększonego ryzyka:
• młodzieży w okresie dojrzewania
• kobiet w okresie okołoporodowym
• osób w podeszłym wieku.

Za pomocą prostych przykładów pokazano, w jaki sposób zmienić zły język na dobry, a tym samym wesprzeć chorującego na depresję.

Słownik właściwych zwrotów, a także najważniejsze informacje dotyczące depresji, można
znaleźć na stronie www.wyleczdepresje.pl.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe