Archiwum

Nowy standard na rynku suplementów diety

Udostępnij:
Polska marka suplementów diety OSAVI jest pierwszą w branży w pełni upubliczniającą wyniki najobszerniejszych niezależnych badań laboratoryjnych.
Wszystkie partie produkowanych przez firmę preparatów poddawane są analizom w Laboratorium Badawczym J.S. Hamilton Poland, które posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. OSAVI udostępnia 168 certyfikatów analizy jakości suplementów diety w formie nowej wyszukiwarki dostępnej na stronie internetowej.

Rynek suplementów diety dynamicznie rośnie
W 2021 r. liczba producentów suplementów diety wzrosła o 4,4 proc., co było najwyższym wynikiem w ostatnich pięciu latach. Z reprezentatywnego badania przeprowadzonego przez OSAVI w pierwszym kwartale 2022 r. wynika, że dwóch na trzech Polaków zażywa suplementy diety, a wśród nich trzech na czterech robi to regularnie. Co czwarty respondent przyznał, że zażywa więcej preparatów niż przed pandemią.

Raport NIK o suplementach
Z raportu NIK wynika, że ze wszystkich zgłoszeń związanych z wprowadzeniem do obrotu nowego suplementu diety, które spłynęły w latach 2017-2020, analizie poddano zaledwie 11 proc. produktów. Pod kątem składu została przebadana zaledwie połowa. Na rynku znajduje się wiele suplementów diety, które nie są w pełni przebadane, ponieważ szerokie badania laboratoryjne nie są wymagane dla tego rodzaju środków spożywczych.

– W suplementacji bardzo ważna jest jakość preparatów. Niestety, jak pokazuje raport NIK, aż 9 na 10 suplementów diety dostępnych na naszym rynku nie skontrolowano pod kątem zgodności substancji. Ponadto w Polsce nadal nie jest powszechne upublicznianie wyników badań tych produktów. Taka analiza jest dobrowolna, ale i trudna, skomplikowana oraz czasochłonna. W OSAVI dokładamy wszelkich starań, by rozwiewać wątpliwości co do jakości naszych suplementów diety. Stawiamy na transparentność i upubliczniamy wyniki niezależnych badań laboratoryjnych naszych preparatów – tłumaczy Armand Przygodzki, CEO OSAVI.

Wyszukiwarka certyfikatów jakości suplementów diety
Wszystkie suplementy diety OSAVI są przebadane przez międzynarodowy podmiot, a wyniki badań są upublicznione w wyszukiwarce certyfikatów analizy jakości dostępnej na stronie marki. Po wpisaniu numeru seryjnego dowolnego produktu OSAVI możliwe jest sprawdzenie wyników niezależnych laboratoryjnych badań jakości, w tym zawartości deklarowanych składników poszczególnych preparatów. Certyfikat analizy to potwierdzenie parametrów produktu określonych w specyfikacji jakościowej. Szczegółowo przedstawia on rodzaj wykonanych badań oraz ich zgodność z wymaganiami.

– W OSAVI stawiamy na przejrzystość informacyjną. Zależy nam, by konsument, sięgając po preparaty naszej marki, miał pewność, że są bezpieczne, a w ich składzie znajdują się składniki najwyższej jakości. Dlatego wszystkie partie produktów przechodzą niezależne badania w akredytowanych laboratoriach J.S. Hamilton Poland, co potwierdza znajdujące się na każdym opakowaniu logo LabTested – mówi Armand Przygodzki.

Niezależne badania w akredytowanym laboratorium

W laboratoriach J.S. Hamilton Poland przeprowadzane są badania wszystkich partii produktów OSAVI wprowadzanych na rynek. Suplementy diety są sprawdzane akredytowanymi metodami badawczymi opartymi na polskich i międzynarodowych normach (PN & ISO). Produkty podlegają wielu analizom w zakresie kontroli bezpieczeństwa i jakości. Są to: poszerzone badania czystości mikrobiologicznej, zawartości zanieczyszczeń metalami ciężkimi i zawartości substancji odżywczych (witamin, minerałów, aminokwasów, profile kwasów tłuszczowych), a także zanieczyszczenia pestycydami czy wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi oraz specyficzne badania dotyczące postaci i zawartości.

J.S. Hamilton Poland, który jest akredytowanym przez Polskie Centrum Akredytacji laboratorium badawczym, posiada potwierdzenie kompetencji w zakresie m.in. laboratoryjnych analiz żywności, kosmetyków i produktów chemii gospodarczej, a także farmaceutyków, opakowań oraz próbek środowiskowych.

– Specyfika suplementów diety oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa produktu, jakości handlowej, a także konkurencyjności, wymaga szczególnego nadzoru laboratoryjnego. Badania są wykonywane przez ekspertów o wysokich kompetencjach, potwierdzonych akredytacją, oraz przeprowadzane z zastosowaniem uznanych powszechnie norm, standardów i procedur badawczych, z wykorzystaniem wysokiej klasy wyposażenia pomiarowo-badawczego – wyjaśnia Beata Doroszkiewicz, dyrektor branży badań suplementów diety J.S. Hamilton Poland.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.