Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Pierwsza szczepionka przeciwko malarii spełniająca wymagania WHO

Źródło: www.ox.ac.uk
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 26.04.2021
 
 
Szczepionkę testowana na grupie 450 dzieci. Wykazuje ona korzystny profil bezpieczeństwa i była dobrze tolerowana.
Naukowcy z University of Oxford i ich partnerzy poinformowali o wynikach badania Fazy IIb na temat trwającej 12 miesięcy obserwacji szczepionki przeciwko malarii, R21/Matrix-M, która wykazała wysoką skuteczność na poziomie 77%. W swoich ustaleniach (zamieszczonych na SSRN/Preprints z The Lancet) naukowcy zauważają, że po raz pierwszy spełniono cel Światowej Organizacji Zdrowia, czyli stworzono szczepionkę o skuteczności co najmniej 75%.

Autorzy raportu (z The Lancet) z fazy IIb opisali randomizowane, kontrolowane badania przeprowadzone w Clinical Research Unit of Nanoro (CRUN)/Institut de Recherche en Sciences de la Santé (IRSS), Burkina Faso. 450 uczestników, w wieku 5-17 miesięcy, podzielono na trzy grupy, w dwóch pierwszych otrzymywano R21/Matrix-M (z małą dawką lub dużą dawką adiuwantu Matrix-M), a w trzeciej, szczepionkę przeciw wściekliźnie (grupa kontrolna). Dawki podawano od początku maja 2019 r. do początku sierpnia 2019 r., przed szczytem zachorowań na malarię.

Naukowcy stwierdzili 77% skuteczność szczepionki w grupie wyższych dawek i 71% w grupie uzupełniającej w mniejszej dawce, w ciągu 12 miesięcy obserwacji, bez poważnych działań niepożądanych. W rezultacie badanie fazy IIb, finansowane z programu EDCTP2 wspieranego przez Unię Europejską (numer grantu RIA2016V-1649-MMVC), zostało przedłużone o szczepienie przypominające podawane przed następnym sezonem malarii.
Pamiętajmy, że na malarię umiera ok. 400 tys. osób rocznie, większość to dzieci urodzone w Afryce. W badaniach klinicznych w ciągu ostatnich dziesięcioleci znalazło się ponad 100 preparatów, ale żaden nie miał wymaganej przez WHO skuteczności (ponad 75%).

Prof. Adrian Hill, dyrektor Instytutu Jennera, należącego do Uniwersytetu Oksfordzkiego i Lakshmi Mittal, współautor badań, powiedział: - Nowe wyniki potwierdzają nasze wysokie oczekiwania co do potencjału tej szczepionki, która naszym zdaniem jest pierwszą, osiągającą cel WHO.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe