Materiały prasowe

Piłkarze z Madrytu będą spać – żeby wygrać

Udostępnij:

Piłkarze Atlético Madrid poddadzą się badaniu, które pokaże zależność między prawidłowym snem a wydajnością sportową zawodników klubu. Działania te mają przełożyć się na lepsze wyniki sportowe. Celem jest ponowne zdobycie pucharu podczas meczu ćwierćfinałowego Ligi Mistrzów, w którym Atlético Madrid zmierzy się z drużyną Borussi Dortmund.

Śpią, aby wygrać

Podobne badania były już przeprowadzane w wiodących instytutach naukowych. Jedno z nich przeprowadzono na Uniwersytecie Kalifornijskim, gdzie wykazano, że wskaźniki urazów u młodych sportowców były wyższe podczas meczów rozgrywanych po nocy, w której spali mniej niż sześć godzin.

Atlético Madrid to pierwszy hiszpański klub, który weźmie udział w projekcie prowadzonym przez doświadczony zespół ekspertów ds. snu z firmy Emma Sleep, pod kierownictwem Teresy Schnorbach, psycholożki specjalizującej się w terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności. Piłkarze będą śnić pod nadzorem w nocy z 9 na 10 kwietnia, tuż przed meczem, który przypada na najbliższą środę. 

– Dużo mówi się o diecie piłkarzy i o intensywnych treningach, w których regularnie uczestniczą. Rzadziej wspomina się o roli snu, bez którego wiele zwycięstw nie doszłoby do skutku. Dlatego zaprosiliśmy piłkarzy Atlético Madrid do sprawdzenia swoich sił poza boiskiem, w zaciszu sypialni, gdzie zregenerują się i w trakcie odpoczynku będą mogli poprawić swoją wydajność. To wszystko przełoży się na ich zdrowie i wyniki sportowe poprzez poprawę czasu reakcji, koncentracji, regeneracji po wysiłku oraz zmniejszenia ryzyka kontuzji. Dlatego ważne jest, aby sportowcy zapewniali sobie odpowiednią ilość snu dla osiągnięcia najlepszych rezultatów – wskazuje Theresea Schnorbach z Emma Sleep.

Sen wpływa na wyniki

Zdrowy sen wpływa na funkcjonowanie układu neuromotorycznego, odpowiadającego za równowagę i zwinność. Co więcej, kiedy odpoczywamy, to wspomagamy koordynację ruchową, pamięć mięśniową oraz zdolność do nauki i wykonywania sekwencji ruchów motorycznych, co ma zasadnicze znaczenie dla wielu dyscyplin sportowych.

Jak dodaje Theresea Schnorbach nie można zapomnieć o układzie sercowo-naczyniowy. – Poprawa jakości snu przyczynia się do lepszej regulacji rytmu serca, zwiększenia wydolności serca oraz zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, co ma istotne znaczenie dla wydajności piłkarzy. Dodatkowo, sen wpływa również na układ oddechowy poprzez poprawę efektywności oddychania, co jest szczególnie istotne w dyscyplinach sportowych wymagających wytrzymałości fizycznej – wyjaśnia.

Jakość snu stymuluje regulację metabolizmu, odporność organizmu oraz poziom hormonów, które są kluczowe dla procesów regeneracji i adaptacji organizmu sportowca.

Eksperci Emma Sleep ogłosili także współpracę z innym klubem, który weźmie udział w przyszłotygodniowym ćwierć finale Ligi Mistrzów - Paris Saint Germain.


 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.