Patryk Rydzyk

Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023 – prof. Marcin Czech: Wyzwań przed nami co niemiara ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Kazimierska
|
Prof. dr hab. n. med. Marcin Czech jest jednym z ekspertów uczestniczących w poświęconej wyzwaniom i priorytetom na rok 2023 sesji inauguracyjnej konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia, organizowanej przez wydawnictwo Termedia. Wydarzenie rozpocznie się 25 stycznia o godz. 8.30.
– Myślę, że wyzwań w 2023 r. będzie co niemiara. Wciąż zmagamy się z sytuacją geopolityczną i napływem uchodźców z Ukrainy, którym trzeba pomagać. Borykamy się również z pewnymi komplikacjami, jeśli chodzi o finansowanie naszej gospodarki, w tym systemu ochrony zdrowia, związanymi z tym, co dzieje się bardziej na zachód. Jednak także w samym systemie mamy mnóstwo wyzwań, takich jak ograniczoność kadr, pewne rezerwy związane z metodami zarządzania, chociażby organizacją opieki koordynowanej. Te braki są mocno powiązane z polityką lekową – ocenia prof. dr hab. n. med. Marcin Czech, kierownik Zakładu Farmakoekonomiki Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Ekspert wyznał, że cieszą go zmiany, które u progu 2023 r. i na samym jego początku zostały wprowadzone, jak np. lista nowych zawodów medycznych, które być może nieco odciążą najbardziej cenne kadry, pomogą w administrowaniu systemem albo przechodzeniu pacjentów przez system. Co również łączy się z farmakoterapią.

– W tym kontekście ważna jest też ustawa o jakości. Pomoże ona wskazać ośrodki, które działają na tyle prężnie, mają na tyle duże doświadczenie, że idą za tym określone efekty terapii – mówi prof. Czech.

– Myślę, że w 2023 r. nie będziemy w stanie zrealizować tych wyzwań w 100 proc. Asymptomatycznie możemy zbliżać się do pewnych celów, ale trudno powiedzieć, jak je zdefiniować, żeby zostały osiągnięte – dodaje ekspert.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania w całości rozmowy z prof. Marcinem Czechem.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.