Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Profesorowie Andrzej Mackiewicz, Ludwik Malendowicz i Janusz Rybakowski na liście TOP 2%

Autor: Iwona Konarska |Data: 29.01.2021
 
 
Uniwersytet Stanforda w USA opracował ranking TOP 2%, czyli listę najlepszych naukowców na świecie. Zestawienie objęło prawie 160 tysięcy badaczek i badaczy. Naukowcy zostali podzieleni na 22 dziedziny naukowe i 176 dyscyplin. Wśród nich 726 osób to uczeni z Polski.
W rankingu stosowana jest dosyć złożona metodologia uwzględniająca liczbę cytowań i indeks Hirscha, łącznie 6 wskaźników. Szczególnie premiowana jest zróżnicowana tematycznie działalność naukowa, w różnych zespołach badawczych.

Na liście znaleźli się m.in. prof. Andrzej Mackiewicz, onkolog z Wielkopolskiego Centrum Onkologii i prof. Janusz Rybakowski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (jako jedyny psychiatra z Polski!). Z UM w Poznaniu jest także prof. Ludwik Malendowicz, jak również zmarły w ub. roku prof. Zbigniew Pawłowski. Zamieszczono również prof. Haralda Walacha, który niedawno z Niemiec przeniósł się do Poznania.

W jakich ośrodkach należy szukać naukowców z polskiej listy TOP 2%? Przede wszystkim na dwóch największych uniwersytetach - Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Z tym pierwszym (wraz z Instytutem Informatyki oraz z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych ) związane są 54 osoby wyszczególnione na liście. Z drugim (liczonym łącznie z Collegium Medicum UJ) - 44 naukowców. W dalszej kolejności są to politechniki i uczelnie techniczne. Na przykład na Politechnice Warszawskiej pracuje 41 naukowców obecnych w zestawieniu, na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - 34 naukowców, a na Politechnice Wrocławskiej – 27, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim – 8 naukowców.

Sześciu badaczy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaliczono do tego prestiżowego grona 2% najlepszych naukowców na świecie. Są to m.in. prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii, prof. Piotr Szefer z Katedry i Zakładu Bromatologii. Na liście TOP 2% znalazła się również prof. Anna Dominiczak, wicedyrektor i kierownik College of Medical, Veterinary and Life Sciences University of Glasgow, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego z 1978 r., wyróżniona honorowym tytułem Ambasadora GUMed. Na liście jest też prof. Tadeusz Robak, hematolog pracujący na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Rankingi pokazują miejsce, w którym się w danym momencie znajduje nauka, dotyczą rozpoznawalności uczonych w swoich dziedzinach, przy czym autorzy zestawienia pod uwagę wzięli tylko czołówkę, czyli właśnie 2% najlepszych. W tym rankingu liczącym ok. 160 tys. uczonych najwięcej jest osób reprezentujących uczelnie amerykańskie. Polacy stanowią 0,5% całej listy. Można to uznać za duże osiągnięcie przy tak skromnych nakładach na naukę w naszym kraju. Sukces ten oznacza, że polscy naukowcy (i nie tylko) pracują efektywnie.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe