Wyślij
Udostępnij:
 
 
Tomasz Pietrzyk/Agencja Wyborcza.pl

XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu – minęliśmy półmetek

Źródło: Iwona Kazimierska, Forum Ekonomiczne
Autor: Iwona Konarska |Data: 07.09.2022
 
 
Spośród różnorodnych debat wyróżnia się Forum Ochrony Zdrowia, które od lat jest trwałym punktem Forum Ekonomicznego. Jedną z ważnych dyskusji 8 września jest panel „Choroby zakaźne. Co udało się już osiągnąć, a co jeszcze przed nami?”
Forum Ochrony Zdrowia od ponad 13 lat umożliwia wymianę doświadczeń i prezentację nowych pomysłów na zarządzanie i finansowanie systemu ochrony zdrowia, pokazując, jak ważny jest to aspekt w debacie publicznej. Jest ono przede wszystkim platformą umożliwiającą dyskusje o tematach zdrowotnych z uwzględnieniem aspektu ekonomicznego, opierając się na faktach oraz dostępnych danych. Szczególne znaczenie ma wymiana doświadczeń podczas debat z udziałem wszystkich interesariuszy sektora zdrowotnego w Polsce i w Europie w następujących obszarach: finansowym, regulacyjnym i innowacyjnym.

O zdrowiu dyskutuje się w Karpaczu w kilku kontekstach. Jednym z nich jest to, co określa się postpandemicznym ładem, próbą ułożenia ochrony zdrowia po pandemii. Padają pytania o bezpieczeństwo pacjentów na wypadek kolejnych fal pandemii, szczególnie w placówkach medycznych. Ale coraz mocniej wybrzmiewają tematy ważne „tu i teraz”. W ochronie zdrowia mamy dużo zmian, m. in. związanych z przyszłością onkologii, inwestycjami, nowymi technologiami, finansowymi rebusami czy innowacyjnością. I tak odnotować można wypowiedź podsekretarza stanu w resorcie zdrowia Macieja Miłkowskiego, który np. zapowiedział, że pilotaż kardiologiczny realizowany na Mazowszu zostanie rozszerzony o kolejne województwa. Jak podkreślił Maciej Miłkowski – bardzo dobrym rozwiązaniem jest kontakt kardiologa z lekarzem rodzinnym.

Ważnym wątkiem jest opieka koordynowana, nowe zadanie podstawowej opieki zdrowotnej, element pakietu zmian.

Co przed nami? W ostatnich miesiącach wiele zrobiono na rzecz walki z chorobami zakaźnymi w Polsce, ale lista wyzwań wciąż jeszcze jest długa. Będą o nich rozmawiać eksperci podczas dyskusji zorganizowanej przez wydawnictwo Termedia. Do udziału w panelu „Choroby zakaźne. Co udało się już osiągnąć, a co jeszcze przed nami?” zostali zaproszeni:
– prof. dr hab. Marcin Czech, kierownik Zakładu Farmakoekonomiki Instytutu Matki i Dziecka,
– prof. dr hab. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych,
– Urszula Jaworska, założycielka Fundacji Urszuli Jaworskiej,
– Michał Kaźmierski, dyrektor generalny na Polskę oraz Kraje Bałtyckie Gilead Sciences,
– Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia,
– Bernard Waśko, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw medycznych.

Panel odbywa się w 8 września 2022 r. w godz. 10–11.15 podczas Forum Ochrony Zdrowia.

– Będziemy dyskutować o tym, co się udało i co jest jeszcze przed nami. Epidemia COVID-19 obnażyła liczne niedomogi polskiego systemu ochrony zdrowia w sferze chorób zakaźnych. W tym wieloletnie zaniedbania i brak odpowiedniego finansowania zarówno specjalistów zdrowia publicznego, jak i epidemiologów. I jednych, i drugich mamy niewielu. Z tych powodów nie byliśmy w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu opieki chorym podczas pandemii. Niejako ofiarą COVID-19 padli chociażby pacjenci, którzy już dobrze funkcjonowali w programach leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C czy też w mniejszym stopniu nosiciele wirusa HIV. Do tego dołożyła się agresja Rosji na Ukrainę i fala uchodźców do naszego kraju. Wiemy, że choroby zakaźne, takie jak HIV, HPV, HCV czy gruźlica, stanowią dużo większy problem za naszą wschodnią granicą niż u nas. W związku z czym pojawiły się nowe wyzwania związane z leczeniem uchodźców. Stąd jeszcze większa rola lekarzy chorób zakaźnych, lekarzy rodzinnych, epidemiologów, specjalistów zdrowia publicznego w ułożeniu naszego systemu opieki zdrowotnej z tym nowym obciążeniem – mówił prof. Marcin Czech w rozmowie z „Kurierem Medycznym”.

– Wyzwań jest więc dużo i musimy się z nimi zmierzyć – konkluduje ekspert.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego jest "Europa w obliczu nowych wyzwań".
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.