Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Australijskie wytyczne postępowania z cukrzycą typu 2 u dzieci i nastolatków

Źródło: Scincedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 15.07.2020
 
 
Zespół pediatrów, w tym eksperci z Uniwersytetu w Adelajdzie opracował nowe wytyczne dotyczące oceny i postępowania z cukrzycą typu 2 u dzieci i nastolatków z Australii i Nowej Zelandii.
- Nasza publikacja obejmuje pierwsze bazujące na dowodach rekomendacje badań przesiewowych, oceny oraz postępowania z dziećmi i nastolatkami z cukrzycą typu 2. Wytyczne zostały zaaprobowane przez pediatrów, którzy zajmowali się takimi chorymi, czyli przez Australasian Paediatric Endocrine Group (APEG) – mówi Alexia Peña z Uniwersytetu w Adelajdzie.

Jak wskazują eksperci, że epidemia otyłości, szczególnie tej u młodych rdzennych mieszkańców spowodowała wzrost zachorowań na cukrzycę T2D szczególnie u dzieci starszych niż w wieku 10 lat. U nastolatków komplikacje pojawiają się wcześniej niż u dorosłych z cukrzycą typu 2 i jest bardziej prawodopodobne, że pacjenci wymagają insuliny w ciągu kilku lat od diagnozy. Wczesna identyfikacja i postępowanie z chorobą, która najczęściej występuje u rdzennych mieszkańców są tym samym kluczowe, aby zapobiec powikłaniom i utrzymać długotrwałe zdrowie. Dotychczas nie było wytycznych w Australasii obejmujących ocenę i postępowanie z T2D u dzieci i nastolatków a lekarze kierowali się rekomendacjami dla dorosłych. Zalecenia Australasian Paediatric Endocrine Group zostały opracowane przez grupę ekspertów z Australii i Nowej Zelandii i objęły endokrynologów, pielęgniarki diabetologiczne, dietetyków, psychologów oraz fizjoterapeutów.

Co jest w rekomendacjach? Zmiany w zaleceniach obejmują szczególne rekomendacje odnośnie opieki nad dziećmi rdzennych mieszkańców oraz nastolatkami w tym badania przesiewowe oraz postępowanie z cukrzycą typu 2, ścisłą kontrolę tych pacjentów, możliwość zastosowania najnowszych leków obecnie zaaprobowanych do leczenia dorosłych z T2D znajdujących się w wytycznych endokrynologów pediatrycznych, potrzebę przepisania nastolatków z cukrzcyą typu 2 do multidyscyplinarnego zespołu opieki nad diabetykami, który obejmuje endokrynologów dla dorosłych w celu ciągłej opieki.

Cukrzyca typu 2 jest poważnym schorzeniem, które wpływa na to, że organizm staje się oporny na normalne efekty dostarczania insuliny i stopniowo traci zdolność jej wytwarzanie w wystarczającej ilości. Cukrzyca typu 2 to 85-90 procent wszystkich zachorowań na cukrzycę i zazwyczaj występuje w średnim wieku. Wiele osób i nawet nastolatki z T2D rozwija klasyczne objawy choroby takie jak ospałość, nadmierne pragnienie oraz potrzebę oddawania większej ilości moczu. Jest bardziej prawdopodobne, że choroba wystąpi u osób z nadwagą, zazwyczaj u tych, u których występowała w rodzinie lub mają określone pochodzenie etniczne.

Eksperci podkreślają, że potrzeba podniesienia świadomości w społeczeństwie, że ta choroba przewlekła może rozpocząć się wcześnie. - Dzieci i nastolatki wymagają badań, jeśli znajdują się w grupie wysokiego ryzyka – mów dr Peña, dodając, że kluczowa jest wczesna diagnoza, po której następuje porada z uwzględnieniem różnic kulturowych, aby pomóc postępować z pacjentami w sposób, który promuje rodzinne zmiany w nawykach. Wytyczne zwracają uwagę również na to, że w niektórych przypadkach jeszcze zanim zostanie postawione rozpoznanie pojawiają się powikłania, dlatego wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe