Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Maseczki dla wszystkich

Autor: Krystian Lurka |Data: 09.04.2020
 
 
Tagi: koronawirus
Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zmieniają zalecenia w sprawie noszenia masek w miejscach publicznych – sugerują je wszystkim. Dotąd mówiono, że stosować powinni je tylko ci, którzy mają oznaki infekcji, kaszlą, gorączkują i kichają.
CDC rekomenduje noszenie masek wszystkim - i zdrowym i chorym - w tych miejscach, w których trudno zachować dystans od innych. Na przykład w sklepach, komunikacji publicznej i aptekach. Zalecenie CDC nie dotyczą profesjonalnych masek medycznych i chirurgicznych, ale materiałowych, które można także samemu wykonać z ręcznika, szalu, bandany i koszulki.

Co dokładnie zaleca CDC?

- Znaczna część osób zakażonych koronawirusem nie ma objawów, i że nawet ci, u których ostatecznie rozwinie się choroba, mogą roznosić wirusa, zanim pojawią się u nich objawy. Oznacza to, że wirus może rozprzestrzeniać się między osobami, które blisko się ze sobą kontaktują, np. rozmawiają, nawet jeśli nie wykazują objawów infekcji. W świetle tych nowych dowodów CDC zaleca wszystkim noszenie materiałowych nakryć twarzy w tych miejscach publicznych, gdzie inne środki dystansowania społecznego są trudne do utrzymania (np. w sklepach spożywczych i aptekach), szczególnie w tych regionach, gdzie zarazek mocno się rozchodzi – czytamy na stronie internetowej amerykańskiej agencji.

CDC zaleca proste nakrycia twarzy, samodzielnie wykonane ze zwykłych materiałów po niskich kosztach, jako dodatkowy i dobrowolny środek ochrony zdrowia publicznego.

- Rekomendacja nie dotyczy stosowania masek chirurgicznych i tych z filtrami N95. To zasoby krytyczne, które muszą być zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia i udzielających pierwszej pomocy medycznej – informuje CDC.

O sprawie informuje także „Gazeta Wyborcza”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe