Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nefrologia kliniczna, dializoterapia, transplantologia – motywy przewodnie Top Nephrological Trends

Udostępnij:
7 i 8 października w Poznaniu odbędzie się XI Kongres Top Nephrological Trends. Znamy już program wydarzenia, któremu przewodniczy prof. dr hab. n. med. Andrzej Oko.
Patronat nad kongresem objął Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego. Zaproszeni goście w szczególności omawiać będą najnowsze osiągnięcia naukowe odnoszące się do patogenezy chorób nerek i postępów w leczeniu chorych. Program dwudniowego spotkania podzielono na sześć sesji, w trakcie których przeanalizowane zostaną wybrane aspekty wielu schorzeń w obrębie nerek i dróg moczowych – np. charakterystyka choroby Fabry'ego u kobiet, nowe aspekty diagnostyki ostrego uszkodzenia nerek czy nowe kierunki terapii w nefropatii IgA i FSGS.

Duża część wykładów dotyczyć będzie współwystępowania innych chorób, w szczególności w połączeniu z przewlekłą chorobą nerek (PChN). Uczestnicy kongresu będą mieli okazję dowiedzieć się, jak leczy się cukrzycę u takich chorych, czym charakteryzuje się działanie finerenonu w cukrzycy typu 2 oraz jak wyglądają epidemiologia, terapia i rokowania po udarach niedokrwiennych mózgu. Nie zabraknie też wciąż aktualnego problemu COVID-19.

Ważne tematy pojawią się również w kwestii dializoterapii. Specyficzne odrębności dializoterapii u dzieci zaprezentuje prof. dr hab. n. med. Ryszard Grenda, natomiast o optymalizacji dializ w wieku podeszłym opowie prof. dr hab. n. med. Przemysław Rutkowski. Pojawi się również temat praktycznych aspektów w powikłaniach przetok tętniczo-żylnych do hemodializy.

Spojrzeniem w przyszłość zawsze w przypadku nefrologów są dyskusje o transplantacjach. W Polsce odsetek osób kwalifikowanych do przeszczepów wciąż jest na niskim poziomie i z pewnością jest to dziedzina, w której może nastąpić rozwój ośrodków. Najlepsi polscy specjaliści podczas Top Nephrological Trends będą dyskutować między innymi o postępowaniu z niewydolnym przeszczepem nerki, przeanalizują zyski i koszty przeszczepiania nerek od dawców marginalnych, a także podejmą przyszłościowy temat ksenotransplantacji, czyli zabiegu z wykorzystaniem narządów innego gatunku.

XI Kongres Top Nephrological Trends odbędzie się 7 i 8 października w Hotelu Sheraton w Poznaniu.

ZAREJESTRUJ SIĘ
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.