Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowe wytyczne American College of Rheumatology w postępowaniu z pacjentem z chorobą reumatyczną w dobie COVID-19

Źródło: rheumatology.org
Autor: Anna Soboń |Data: 18.05.2020
 
 
Gdy podejrzewa się lub potwierdzono COVID-19 u pacjenta z chorobą reumatyczną, leczenie hydroksychlorochiną może być kontynuowane, ale inne terapie mogą wymagać tymczasowego przerwania lub wstrzymania, zgodnie z nowymi wytycznymi wydanymi przez American College of Rheumatology.
Dotyczy to leków takich jak sulfasalazyna, metotreksat, leflunomid i inhibitory kinaz janusowych (iJAK), a także leków immunosupresyjnych i biologicznych innych niż interleukina 6 (IL-6), niezależnie od tego, jak ciężki jest przebieg COVID -19. Według American College of Rheumatology należy również przerwać leczenie NLPZ, jeśli wystąpią objawy ze strony układu oddechowego.

Wytyczne są mniej drastyczne, w przypadku podejrzenia dużej ekspozycji na koronawirusa SARS-CoV-2 u pacjenta, lub gdy jest on bezobjawowy. U tych chorych DMARD można kontynuować, chociaż nie ma pewności, czy istnieje potrzeba tymczasowego odstawienia metotreksatu lub leflunomidu. Zaleca się przerwanie leczenia immunosupresyjnego, innego niż IL-6 i inhibitorem JAK do czasu uzyskania ujemnego wyniku testu SARS-CoV-2, zakładając, że choroba reumatyczna pacjenta jest stabilna.

Wytyczne są dostępne na stronie American College of Rheumatology
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe