Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Rekomendacje związane z opieką ambulatoryjną nad dziećmi w czasie pandemii COVID-19

Źródło: Polskie Towarzystwo Pediatryczne
Autor: Monika Stelmach |Data: 04.05.2020
 
 
Rekomendacje dotyczą ambulatoryjnej opieki nad dziećmi chorymi, nad dziećmi z udokumentowanym zakażeniem SARS-CoV-2 lub stwierdzaną COVID-19 u matki, szczepień, wizyt profilaktycznych u dzieci zdrowych oraz monitorowania stanu bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego dziecka.
Polskie Towarzystwo Pediatryczne i konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii opracowali rekomendacje związane z opieką ambulatoryjną nad dziećmi zdrowymi i chorymi w czasie pandemii COVID-19, wywołanej wirusem SARS- -CoV-2.

W opiece ambulatoryjnej, tak samo jak w lecznictwie zamkniętym, w czasie pandemii COVID-19 należy przestrzegać zasad bezpiecznej izolacji oddechowej. Każde dziecko może być zakażone SARS-CoV-2, ale znacznie częściej przyczyna choroby jest inna. Ograniczanie liczby standardowych wizyt nie może wpłynąć na wzrost ryzyka dla chorujących dzieci. Dlatego należy osiągnąć równowagę między przygotowaniem placówek medycznych i zdolnością do zarządzania pacjentami z COVID-19 a zaspokojeniem bieżących potrzeb poszczególnych pacjentów.

- Pediatro, nie czekaj na telefon od rodzica/opiekuna. Sam inicjuj rozmowy w celu monitorowania dziecka w środowisku domowym. Lekarz powinien dbać nie tylko o stan fizyczny swojego pacjenta, ale także o jego zdrowie psychiczne - apelują twórcy dokumentu.


Szczegółowe informacje są dostępne pod adresem: „REKOMENDACJE POLSKIEGO TOWARZYSTWA PEDIATRYCZNEGO I KONSULTANTA KRAJOWEGO W DZIEDZINIE PEDIATRII DOTYCZĄCE OPIEKI AMBULATORYJNEJ NAD DZIEĆMI W CZASIE PANDEMII COVID19, WYWOŁANEJ WIRUSEM SARSCOV2 ”.