Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Serwis diabetologiczny

Redaktor: Krzysztof Zielonka |Data: 22.11.2021
 
 
Jakie są zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dotyczące leczenia cukrzycy? Jaki jest udział pediatry w leczeniu ostrych powikłań cukrzycy? Czym wyróżnia się diabetologia geriatryczna? Odpowiedzi znaleźć można w naszym nowym serwisie Diabetologia.
Cukrzyca jest jednym z najpoważniejszym problemów zdrowotnych państw rozwiniętych, w tym również Polski. W naszym kraju ok. 3 mln dorosłych ma stwierdzoną cukrzycę. Do tej liczby trzeba doliczyć osoby, które nie wiedzą, że są chore lub mają stan przedcukrzycowy. Bardzo niepokojąca jest również tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o nowe przypadki tej choroby – w latach 2013–2018 zachorowalność na cukrzycę wzrosła u osób dorosłych o 13,7 proc. Z powodu zmian cywilizacyjnych również wśród dzieci i młodzieży rośnie odsetek diabetyków.

Cukrzyca powoduje wiele ciężkich powikłań i chorób, między innymi retinopatię cukrzycową, niewydolność nerek, udar mózgu, chorobę niedokrwienną serca czy neuropatię. Uszkodzenie nerwów najczęściej dotyczy kończyn i bardzo często kończy się amputacją. Dane są zatrważające – nasz kraj jest na dziesiątym miejscu na 31 sklasyfikowanych krajów europejskich, jeśli chodzi o liczbę amputacji nóg u dorosłych, chorujących na cukrzycę. W 2017 roku średnio co 2 godziny lekarze przeprowadzali amputację stopy lub części nogi z powodu powikłań związanych z cukrzycą.

Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej zwiększa zagrożenie dla diabetyków. Są oni bowiem bardziej narażeni na rozwój powikłań w wyniku infekcji wirusowych, w tym COVID-19. Dotyczy to w szczególności osób, u których cukrzyca jest leczona i kontrolowana w nieprawidłowy sposób, wywołujący częste wahania poziomu glukozy, gdyż dochodzi u nich do upośledzenia zdolności organizmu do walki z infekcją. SARS-CoV-2 może także przyczynić się do rozwoju powikłań cukrzycowych. Ostry stan zapalny, prowadzący do gwałtownego wzrostu poziomu cukru, może zainicjować powstanie cukrzycowej kwasicy ketonowej, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia diabetyka.

Zwłaszcza wśród dzieci i osób starszych leczenie cukrzycy jest poważnym wyzwaniem medycznym. Jeśli chodzi o tę drugą grupę, warto podkreślić fakt, że w Polsce jedna na cztery osoby powyżej 60. roku życia ma stwierdzoną cukrzycę. Bardzo istotne jest odpowiednie prowadzenie pacjentów z wyższymi wartościami glikemii, ponieważ każdy incydent niedocukrzenia może wiązać się z utratą funkcji poznawczych. U dzieci najczęściej diagnozuje się cukrzycę typu 1, która jest związana z całkowitym brakiem wydzielania insuliny, a właściwa kontrola glikemii u najmłodszych pacjentów wciąż stanowi wielkie wyzwanie.

Skuteczna terapia cukrzycy wymaga nieustannego aktualizowania wiedzy medycznej, dotyczącej prewencji i leczenia tego schorzenia, zmieniających się wytycznych terapeutycznych, a także analizy konkretnych przypadków medycznych. Znajdą to Państwo na stronach Termedii, w nowo uruchomionym serwisie diabetologicznym Diabetologia. Zawarliśmy w nim zarówno nieco starsze doniesienia, jak i najnowsze aktualności z tej dziedziny medycyny. Serwis jest na bieżąco aktualizowany.

Zapraszamy do lektury i regularnych wizyt w serwisie!

PRZEJDŹ DO SERWISU
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.