Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zalecenia postępowania w leczeniu żywieniowym - dojelitowym i pozajelitowym - w warunkach domowych w czasie epidemii SARS-CoV-2

Autor: Aleksandra Lang |Data: 16.04.2020
 
 
Autorzy opublikowanego przez Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego dokumentu podkreślają, że nie zmienia się większość reguł leczenia żywieniowego w warunkach domowych. Zalecenia dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa. Zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.
Dokument jest efektem współpracy specjalistów z większości ośrodków leczenia żywieniowego domowego w Polsce. W miarę zdobywania doświadczenia będzie on aktualizowany.

PTŻK zwraca uwagę między innymi na to, że:

• należy ograniczyć do minimum kontakt chorego z osobami trzecimi, także z personelem medycznym
• kwalifikacja żywienia dojelitowego w domu powinna dotyczyć tej samej grupy pacjentów co zwykle, natomiast kwalifikacja do żywienia pozajelitowego w warunkach domowych powinna w pierwszej kolejności obejmować pacjentów rokujących długie przeżycie
• każdy pacjent przenoszony z innego szpitala powinien być poddany testowi w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.


Kolejne zalecenia dotyczą między innymi:

• kwalifikacji pacjentów do testu na obecność wirusa
• wytycznych w przypadku pozytywnego testu na SARS-CoV-2 wśród pacjentów wymagających leczenia żywieniowego. Pacjent taki musi być leczony w jednoimiennym szpitalu zakaźnym lub na oddziale profilowym, zabezpieczającym pacjentów z COVID-19.
• W przypadku pacjentów z dodatnim testem na SARS-CoV-2 leczenie żywieniowe powinno przebiegać na oddziale szpitala jednoimiennego, a przeniesienie pacjenta do domu może nastąpić po uzyskaniu testu ujemnego na obecność wirusa.


Wszyscy pacjenci, leczeni żywieniowo, a podejrzewani o zakażenie wirusem COVID -19, powinni być izolowani do czasu uzyskania wyniku pierwszego testu. Jeśli pierwszy test będzie negatywny, pacjent nadal powinien być izolowany aż do czasu wykonania drugiego testu (po tygodniu). W przypadku drugiego wyniku pozytywnego leczenie żywieniowe powinno być kontynuowane na oddziale szpitala jednoimiennego zakaźnego.

Dopuszcza się do żywienia dojelitowego w warunkach domowych osób dorosłych, jeśli:

• pacjent zostaje zgłoszony przez lekarza prowadzącego do Ośrodka Leczenia Żywieniowego. Podczas pobytu w ośrodku wykonana jest ocena stanu chorego, dostęp do przewodu pokarmowego i podaż diety
• pacjent lub opiekun pacjenta przeszkolony jest w kierunku odżywiania z dostępem do przewodu pokarmowego. Opiekun lub pacjent działa pod koordynacją personelu Ośrodka Leczenia Żywienia. Po przeszkoleniu pacjent powinien otrzymać dietę i sprzęt do podaży pokarmu.

Zaleca się ponadto, aby ograniczyć do minimum wszelkie badania i wizyty kontrolne u pacjentów. Dostawy sprzętu i diet przemysłowych powinny się odbywać bez kontaktu dostawcą. Zaleca się pozostawianie paczek przed drzwiami lub bramami posesji.

Pełna treść zaleceń:
Zalecenia postępowania w leczeniu żywieniowym
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe