Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Antyoksydanty wspomagają leczenie u dzieci z AZS

Udostępnij:
Zespół badaczy chińskich z Childrens Hospital of Chongqing Medical University przeprowadził metaanalizę dotyczącą stosowania antyoksydantów w atopowym zapaleniu skóry u dzieci.
Antyoksydanty są wymieniane jako pomocnicze w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS), najczęściej jako terapeutyki, które często zmniejszają najbardziej dokuczliwe jego objawy.

Zespół badaczy chińskich z Childrens Hospital of Chongqing Medical University przeprowadził metaanalizę dotyczącą ich stosowania w atopowym zapaleniu skóry u dzieci, korzystając z prac znajdujących się w zasobach baz danych Medline, Embase i Cochrane, identyfikując zwłaszcza badania podwójnie ślepe i randomizowane.

Ostatecznie do puli analitycznej weszło 18 prac, obejmujących ogółem 763 dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Po analizie wszystkich zawartych w nich wyników okazało się, że przeciwutleniacze wiązały się ze statystycznie istotnym zmniejszeniem nasilenia choroby, ale nie z oceną stopnia świądu.

Analizy podgrup wykazały, że przeciwutleniacze powodowały przy tym spadek nasilenia objawów AZS, niezależnie od stanu wyjściowego i czasu trwania leczenia. Jednak antyoksydanty przynosiły dodatkowe korzyści terapeutyczne tylko u dzieci, ale nie u dorosłych. Najlepsze efekty dawała przy tym doustna suplementacja witaminą D, kombinacją witamin D i E oraz kombinacją witamin A, D i E wraz z miejscową witaminą B12.

Nie odnotowano żadnych poważnych działań niepożądanych – występował m.in. łagodny miejscowy odczyn alergiczny, szybko ustępujący.

Wyniki metaanalizy wykazują, że antyoksydanty mogą być bezpieczną i skuteczną metodą wspomagania leczenia dzieci z atopowym zapaleniem skóry, zwłaszcza gdy są uzupełniane doustną witaminą D i miejscowo witaminą B12. Badacze sugerują, że następne analizy należy rozszerzyć o badania substancji roślinnych tradycyjnie używanych w leczeniu AZS, które zawierają witaminy oraz czynne substancje roślinne. Ich zdaniem może to znacznie przyspieszyć stworzenie optymalnej terapii dla dzieci z tym schorzeniem.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.