Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Badanie SCREESCO – kolonoskopia vs badanie na krew utajoną w kale

Udostępnij:
Opublikowano częściowe wyniki badań, także w zakresie porównania kosztu i efektywności.
Rak jelita grubego (colorectal cancer – CRC) jest trzecim najczęściej rozpoznawanym nowotworem (6,1 proc.) i drugim pod względem śmiertelności (9,2 proc.). Szacuje się, że do roku 2035 całkowita liczba zgonów z powodu raka odbytnicy i jelita grubego wzrośnie odpowiednio o 60 proc. i 71,5 proc.

Rekomendowanymi badaniami przesiewowymi są kolonoskopia (w Polsce przysługuje bezpłatnie osobom w wieku od 50 do 65 lat, osobom po ukończeniu 40. roku życia i z co najmniej jednym krewnym pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego oraz osobom w wieku od 25 do 65 lat z rodzin szczególnego ryzyka), a także badanie krwi utajonej w kale (zalecane co rok lub dwa lata).

Profilaktyka kosztuje i różni się dostępnością – szwedzcy naukowcy realizują duże, wieloletnie randomizowane badanie SCREESCO, które ma dostarczyć danych potwierdzających ewentualną wyższość jednej z wymienionych metod w zakresie wykrywalności i redukcji śmiertelności. Częściowe wyniki ukazały się na łamach „The Lancet Gastroenterology & Hepatology”.

W ciągu mniej więcej sześciu lat do badania włączono niemal kilkadziesiąt tysięcy osób. Przeprowadzono 10 679 kolonoskopii u 33 383 osób. Przeprowadzono je dwukrotnie. W ciągu dwóch lat wykonano badanie na krew utajoną w kale u 60 300 osób, a 186 840 osób poddano kontroli.

W analizie wykazano, że raka jelita grubego wykryto u 0,16 proc. w grupie kolonoskopii w porównaniu z 0,20 proc. w grupie badanej na krew utajoną w kale. Zaawansowane gruczolaki wykryto u 2,05 proc. osób w grupie kolonoskopii i u 1,61 proc. w grupie drugiej. Okazało się także, że kolonoskopia wykryła więcej prawostronnych zaawansowanych gruczolaków.

Dotychczasowe badania nie pokazują, która z metod zmniejsza śmiertelność z powodu raka jelita grubego. Częściowe wyniki mają się ukazywać systematycznie, także w zakresie stosunku kosztu do efektywności, co jest szczególnie ważne w kontekście ograniczonej dostępności do przesiewowej kolonoskopii w Polsce.

Zakończenie badania SCREESCO planowane jest na 2034 rok.

 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.