Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Będą zmiany w polityce lekowej i Funduszu Medycznym

Udostępnij:
Departament Polityki Lekowej i Farmacji MZ pracuje nad strategią włączania kolejnych leków na listy leków refundowanych w tym roku. Usprawnia też procedurę refundacyjną.
Na koniec 2021 r. Rada Funduszu Medycznego zaleciła przeanalizowanie zmian, które pozwolą sprawniej wykorzystać budżet FM przeznaczony na refundację leków. Zakładano, że firmy będą składały wiele wniosków refundacyjnych po ogłoszeniu listy leków, które mogłyby oczekiwać wsparcia finansowego z funduszu. Okazało się jednak, że połowa terapii była już zgłoszona w normalnym procesie refundacyjnym, przeprocedowana i przeszła przez negocjacje z Komisją Ekonomiczną.

W sytuacji, gdyby miało dojść do sfinansowania tych leków z Funduszu Medycznego, powinien zostać wniesiony dodatkowy wniosek i opłata, następnie należałoby uruchomić od nowa pełną procedurę, aby otrzymać finansowanie z funduszu.

Zapowiedziana zmiana polega na tym, że leki, które były już w standardowym procesie i znalazły się na liście technologii lekowych o wysokim poziomie wartości klinicznej, nie muszą powtórnie rozpoczynać procesu refundacji.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas XVI Forum Organizacji Pacjentów poinformował, że wszystkie elementy zostaną uwzględnione, w tym opłaty, żeby niezwłocznie umożliwić refundację.

W tym roku ma powstać też plan refundacji leków w ramach projektowanej nowelizacji ustawy refundacyjnej.
Wiceminister zdrowia zaznaczył też, że Departament Polityki Lekowej i Farmacji MZ opracował strategię włączania kolejnych leków na listy leków refundowanych. W 2022 r. dołączone zostaną nowe leki, które w formie wykazu technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności z Funduszu Medycznego przekaże ministrowi zdrowia AOTMiT.

Opracowanie INK
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.