Specjalizacje, Kategorie, Działy
Ministerstwo Zdrowia

Zaufaj szczepieniom

Udostępnij:

21 kwietnia rozpoczął się Europejski Tydzień Szczepień. Z tej okazji na PGE Narodowym w Warszawie odbył się rodzinny piknik, na którym minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister edukacji Barbara Nowacka zaapelowały do rodziców, by ufali lekarzom i szczepili dzieci.

  • Z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, który trwa od 21 do 27 kwietnia, minister zdrowia i minister edukacji zaapelowały do rodziców o okazanie zaufania medycynie opartej na dowodach naukowych, lekarzom i ekspertom
  • Chcą wyjaśnić tym wszystkim, którzy są podatni na fake newsy, że warto się szczepić
  • Dzięki szczepieniom przeciwko chorobom, o których teraz w ogóle nawet nie myślimy, przestały umierać niemowlęta i dzieci – między innymi na polio, czyli chorobę Heinego-Medina.

Piknik rodzinny pod hasłem „Zaufaj szczepieniom” został zorganizowany przez Fundację Instytutu Matki i Dziecka oraz przedstawicielstwa WHO i UNICEF. Podczas wydarzenia eksperci dzielili się wiedzą dotyczącą profilaktyki. Akcja odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, a bieg rodzinny na dystansie 1 km otworzyły minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister edukacji Barbara Nowacka.


Profilaktyka jest najważniejsza
Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że „profilaktyka jest najważniejsza, a szczepienia to właśnie profilaktyka”.

– Zachęcamy, mówimy: zaufaj szczepieniom. To tak naprawdę znaczy: zaufaj medycynie opartej na dowodach. Zaufaj ekspertom, lekarzom i dowodom – dodała Izabela Leszczyna.

– Chcemy, żeby taki niedobry trend związany z fake newsami i brakiem podstawowej wiedzy o medycynie, szczepieniach, był rzeczywiście mocno niszowy. Chcemy wyjaśnić tym wszystkim, którzy są podatni na fake newsy, że warto się szczepić – podkreśliła.

Szefowa MEN powiedziała dziennikarzom, że „jeżeli chcemy być społeczeństwem zdrowym i odpornym, to medycyna przychodzi tu w sukurs, są dostępne szczepienia, dzięki nim wiele chorób znikło. I mam wrażenie, że trzeba jednak przypominać, żeby się szczepić, bo te choroby mogą wrócić”.

Szczepienia to jedna z większych zdobyczy cywilizacyjnych
Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka dr Tomasz Maciejewski powiedział, że wydarzenie ma przypomnieć wszystkim, jak ważne są szczepienia, że to jest jedna z większych zdobyczy cywilizacyjnych, zdobyczy XX wieku. Podkreślił, że to dzięki szczepieniom przeciwko chorobom, „o których teraz w ogóle nawet nie myślimy”, przestały umierać niemowlęta i dzieci. Wskazał między inyymi na polio, czyli chorobę Heinego-Medina.

– Pamiętajmy, że to jedyna metoda, żeby zabezpieczyć swoje dzieci przed ciężką chorobą lub wręcz śmiercią – dr Maciejewski zaapelował, by szczepić się, ale też dbać o zdrowie w każdy inny sposób, dodając, że najlepsza jest profilaktyka, a taką jest ruch, odpowiednie żywienie, czyli właściwy styl życia. – Ponad 50 proc. naszego zdrowia zależy od tego, jak żyjemy – dodał.

Zapytany o największe, jego zdaniem, współczesne wyzwania w obszarze szczepień, wskazał na „ogromne ruchy migracyjne, które są i będą następowały”.

Zaznaczył, że w wielu rejonach świata nie ma profilaktyki szczepień, w związku z czym choroby do nas wracają, między innymi krztusiec i odra. 

– Szczepieniami udało nam się wyeliminować polio i ospę prawdziwą, spróbujmy wyeliminować też inne choroby zakaźne. Przede wszystkim przekonujmy w każdy możliwy sposób, by ludzie chcieli szczepić siebie i swoje dzieci. Bądźmy wszyscy odpowiedzialni za siebie i swoje otoczenie – powiedział.

Zadbajmy o potrzeby uchodźców
Agnieszka Sochoń-Latuszek z Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, zwróciła uwagę na potrzebę promowania szczepień nie tylko wśród społeczności lokalnych, ale także pośród społeczności uchodźczych i migracyjnych. 

– Z ostatnich badań, które wykonaliśmy jako UNICEF w partnerstwie z Instytutem Matki i Dziecka, wynika, że ponad jedna trzecia uchodźczyń w Polsce z Ukrainy nie wie, jak zaszczepić swoje dziecko w Polsce – stwierdziła, zaznaczając, że Ministerstwo Zdrowia, UNICEF i inne organizacje promują szczepienia, ale „wciąż tego brakuje”.

Dlatego, jak dodała, w Europejskim Tygodniu Szczepień stworzono przestrzeń dla rodzin, które z zaufanych i godnych źródeł mogą dowiedzieć się więcej na ten temat.

Przeczytaj także: „Szczepienia przeciwko HPV od września w szkołach”.

 
Ministerstwo Zdrowia
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.