Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Budżet powierzony da więcej możliwości lekarzom POZ

Udostępnij:
Przychodnie POZ będą miały dodatkowe pieniądze, aby kierować pacjentów na badania, które obecnie są zarezerwowane wyłącznie dla specjalistów. Procedowane przepisy są już na końcowym etapie procesu legislacyjnego.
Budżet powierzony ma wprowadzić nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. NFZ będzie mógł w umowie z przychodnią POZ zobowiązać się do wypłacenia jej konkretnej kwoty na realizację dodatkowych zadań.

Zalecenie wprowadzenia tego budżetu znalazło się w jednej z uchwał ministerialnego Zespołu ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, podsumowującej jego pracę w 2021 roku.

Uruchomienie budżetu umożliwi zwiększenie uprawnień lekarzy rodzinnych, którzy będą mogli kierować pacjentów na dodatkowe badania. Na razie nie potwierdzono jednak, jakie badania będą z niego realizowane oraz ile pieniędzy przeznaczy na nie NFZ. O szczegółach finansowania ma rozmawiać Zespół ds. zmian w POZ.

Wcześniej zespół zaproponował m.in. wykaz badań diagnostycznych, w którym znalazły się: biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy, echo serca przezklatkowe, próba wysiłkowa, holter ekg, holter ciśnieniowy, usg dopllerowskie tętnic szyjnych i usg dopllerowskie naczyń kończyn dolnych.

Dlaczego to jest takie ważne? Obecnie lekarze rodzinni nie mają możliwości zlecania badań spoza listy określonej przez ministra zdrowia. Nie zlecają m.in. badania echa serca czy całodobowego pomiaru ciśnienia tętniczego.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej została uchwalona przez Sejm i czeka na ponowne rozpatrzenie poprawek Senatu, po czym ma trafić do podpisu prezydenta. Znowelizowane przepisy będą obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia w „Dzienniku Ustaw”.

Opracowanie INK
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.